Ako začať behať a vydržať pri tom?

Ako začať behať a vydržať pri tom?

Začať behať je predsavzatím pre mnohých z nás, pretože ide o zdravú formu pohybu, ktorá nám zároveň môže dopomôcť k vysnenej postave. Beh je skvelou aktivitou, ktorou rýchlo viete spáliť veľké množstvo kalórií za relatívne krátky. Okrem zlepšenia fyzickej kondície, redukcie hmotnosti a skvelého pocitu pomôže aj zlepšiť vaše mentálne zdravie a zvýšiť vaše sebavedomie. Beh je zároveň vhodným typom pohybu pre všetky vekové kategórie a jeho náročnosť si môžete zvoliť podľa vlastných nárokov.

Ako začať behať?

Pokiaľ začínate s behom zrejme si myslíte aké špeciálne vybavenie potrebujete. Krása behu však spočíva aj v tomto ekonomickom faktore, vďaka ktorému je beh dostupný pre každého. Je pravda, že v rámci ochrany vášho zdravia by ste mali mať kvalitné topánky, no nemusíte bazírovať na špeciálnej výstroji za stovky eur. Oblečenie, ktoré budete na beh používať nemusí byť vôbec špeciálne. Existujú aj špeciálne materiály na odvádzanie potu, či udržovanie stabilnej teploty, no nie je podmienkou, aby ste si ho zadovážili. V podstate vám stačí len motivácia na sebe pracovať, zdravé nohy, oblečenie a obuv vhodné na konkrétnu sezónu.

Keď začínate behať dôležité je zvoliť správnu trasu. Počet kilometrov by ste mali prispôsobiť priamo úmerne vašej kondícii. Zo začiatku môžete striedať beh s rýchlou chôdzou, snažte sa však nedávať si prestávky, čo vám pomôže pri precvičovaní správneho dýchania. Záťaž je potrebné priamoúmerne navyšovať so zlepšovaním vašej kondície. Pokiaľ beháte vo dvojici, snažte sa držať si vlastné tempo, aby ste zvládli požadovanú trasu odbehnúť bez prestávky.

beh

Motivácia

Asi najťažšou súčasťou každého športu je udržiavanie si motivácie. Veľmi dobrým pomocníkom môžu byť športové hodinky, ktoré vám umožnia sledovať si výdaj, počet kilometrov, spálených kalórií a budú vás udržiavať vo forme. Na trhu je už veľké množstvo takýchto produktov, ktoré sú veľmi obľúbené, najmä vďaka udržiavaniu motivácie. Touto formou budete môcť lepšie sledovať vaše výsledky, čo bude pre vás veľmi motivujúce. Na udržanie motivácie pri pravidelnom behaní si môžete nájsť aj partnera na behanie, ktorí vás bude tiež motivovať k pravidelnému behaniu.

Pokiaľ sa do behu zamilujete, môžete sa potešiť aj drahším výstrojom, aby ste sa mohli neustále zlepšovať. Takáto kvalitná obuv a oblečenie vám vydrží niekoľko rokov a môžete ju využívať na široké spektrum športových aktivít.

behať

Zdravotné benefity behu:

Pri behu sa vyplavuje obrovské množstvo endorfínov. Endorfíny sú hormóny šťastia, z čoho vyplýva, že čím viac budete behať, tým budete šťastnejší. Beh okrem iného má vplyv aj na zrýchlenie metabolizmu, čo zaznamenajú najmä ľudia, ktorí sa behu venujú dlhodobo. Prakticky to znamená, že budete môcť jesť viac a nepriberiete. Beh má vplyv aj na tvorbu svalstva. Formovanie svalstva je zas veľmi dôležité pre správne držanie tela, ale aj pri zväčšovaní sily. O zvyšovaní vašej fyzickej kondície sa snáď ani nemusíme baviť.

Máte radi beh? Skúsili ste už behať? Čo motivuje k behaniu vás a prečo ste začali? Beháte celoročne alebo len počas teplých mesiacov? Podeľte sa s nami v komentároch :)!