Čo sú bradlá a ako sa rozhodnúť pre tie najlepšie na doma?

Čo sú bradlá a ako sa rozhodnúť pre tie najlepšie na doma?

Rozmýšľate, aké fitness pomôcky si zaobstarať do domácej posilňovne? Ak nechcete investovať veľa peňazí, no chcete dostať čo najviac muziky, treba sa poriadne zamyslieť, ako vyskladať vybavenie tak, aby ste pokryli všetky potreby. Na posilňovanie hornej polovice tela a kalisteniku sú perfektné napríklad bradlá.

Obyčajne sú finančne dostupné a vďaka tomu, že na trhu je viacero druhov, viete nájsť také, čo sa bez problémov zmestia do priestoru, ktorý im dokážete vo svojom domove vyčleniť.

Bradlá na cvičenie – aké druhy si môžete vybrať?

Aby ste to nemali pri rozhodovaní také jednoduché, existuje viacero druhov bradiel, nad ktorými môžete uvažovať. Najčastejšie sa stretnete s voľne stojacimi alebo nástennými bradlami, ktoré sa dajú upevniť na stenu. Okrem toho sú tu ešte bradlá na rebriny.

Pýtate sa, aký je medzi nimi rozdiel? V prvom rade závisí od vašich priestorových možností. Bradlá s upevnením na stenu patria medzi najrozšíreniešie domáce vybavenie, pretože zaberajú minimum miesta. Ich jedinou nevýhodou je to, že ste pri pohybe limitovaní stenou, takže na nich precvičíte menej cvikov ako na voľne stojacich bradlách, ktoré sú variabilnejšie. Okrem toho sa môžete rozhodnúť aj pre bradlá kombinované s hrazdou alebo lavicou na skutočne komplexný kalistenický tréning.

Efektívny tréning na bradlách si môžete dopriať aj doma

Bradlá na stenu vám umožnia cvičiť kliky, rôzne druhy príťahov a zamerať sa aj na brušné svaly. Na voľne stojacich bradlách si takisto zacvičíte kliky, ale aj rôzne komplikovanejšie posilňovacie cvičenia a vďaka tomu, že ich môžete od seba vzďaľovať podľa potreby, máte možnosť si regulovať náročnosť.

Nastavenie výšky a vzdialenosti bradiel umožňuje širšie spektrum cvikov. Skvelé bradlá, ktoré vám v domácom prostredí postačia na tréning nielen pre začiatočníkov, ale aj pokročilých, nájdete tu: https://hop-sport.sk/bradla/

Ak s cvičením ešte len začínate, dbajte v prvom rade na správny postoj a radšej zvoľte menší počet opakovaní, no sústreďte sa na prevedenie. Neskôr, keď naberiete silu, si môžete latku posunúť vyššie.

Dôležité parametre, ktoré pomôžu pri nákupe

Pri cvičení dbajte vždy v prvom na bezpečnosť. Tá zahŕňa aj výber bradiel s hmotnostným limitom s dostatočnou rezervou, ktorý neodporúčame prekračovať, aby ste najmä počas intenzívneho tréningu neriskovali nepríjemný úraz. Spojené bradlá mávajú obyčajne vyššiu nosnosť ako modely, ktoré nie sú spojené. Ďalším dôležitým bezpečnostným prvkom je kvalitná a stabilná konštrukcia z pevných materiálov a kovových súčastí, ktoré sú ošetrené náterom voči korózii. Všetko by malo spoľahlivo držať na svojom mieste a ak sú bradlá navyše vybavené protišmykovými podložkami alebo nožičkami, je to veľmi praktické.

Aj komfort pri cvičení je faktor, ktorý netreba zanedbávať, ak si nechcete tréningy znechutiť. Lakťové opierky, penové rúčky na bradlách alebo používanie rukavíc, aby sa vám nešmýkali ruky a nevytvárali nepríjemné pľuzgiere, sú určite výhody, ktoré sa oplatí mať.