Granitový vs. nerezový kuchynský drez – aké sú základné rozdiely?

Granitový vs. nerezový kuchynský drez – aké sú základné rozdiely?

Drez predstavuje neodmysliteľnú súčasť itinerára každej kuchyne. Jeho úlohu nedokáže v plnej miere nahradiť ani umývačka riadu, moderný výdobytok súčasnej doby. Ak ste sa pustili do zariaďovania novej kuchyne alebo plánujete renovovať tú starú, na rad príde aj otázka, aký kuchynský drez zvoliť. Je lepší granitový alebo nerezový?

Dizajn kuchynského drezu

Nerezové drezy pôsobia skôr strohým dojmom. Aj keď okrem štandardnej striebornej farby nájdeme dnes v ponuke aj iné dizajnové prevedenia, napríklad drezy v medenej alebo zlatej úprave, hodia sa viac do moderných domácností a interiérov zariadených v industriálnom štýle. Kameninové drezy sa zase vyznačujú robustnejším vzhľadom, neutrálnou farebnou paletou (obľúbené sú hlavne béžové a čierne granitové drezy) a univerzálnosťou. Z dizajnového hľadiska ich možno zakomponovať do akéhokoľvek konceptu kuchyne.

Odolnosť kuchynského drezu

V kategórii „odolnosť” môžeme nájsť viac podobností ako rozdielnych vlastní. Nerezové aj granitové drezy sú odolné voči teplotných šokom, vydržia teploty vyššie ako 200 stupňov Celzia, zafarbeniu a nečistotám. Tvrdá voda však môže zanechať na kameninovom dreze biele škvrny, preto je dôležité drez po použití do sucha utrieť a zabrániť tak usádzaniu vodného kameňa. Nevýhodou je tiež náchylnosť na odery od kovového kuchynského náčinia. Na druhej strane, v odolnosti proti nárazom a škrabancom tieto granitové drezy, vďaka svojmu zloženiu a hrúbke, nad svojimi nerezovými protivníkmi vedú.

Starostlivosť a údržba kuchynského drezu

Nerezové drezy ocenia primárne tí, ktorí nechcú údržbou zbytočne strácať čas. Na ich čistenie môžu byť použité akékoľvek prípravky, bez obáv z poškodenia môžu byť použité aj agresívnejšie čistidlá. Kameninové drezy, napr. populárne granitové drezy blanco, vyžadujú špeciálnu starostlivosť – je možné použiť iba čistiace prostriedky na ne určené, vyhnúť sa abrazívnym čistidlám a drsným materiálom, napr. oceľovej vlne.

Jasná odpoveď na otázku, či sú granitové drezy lepšie ako nerezové neexistuje. Rovnako ako pri iných umývadlách a nábytku záleží len na tom, aké vlastnosti požadujete a čo očakávate, prípadne aký je váš finančný limit.