Kompostovanie

Kompostovanie

Kompostovanie je u ľudí často vyhľadávaná metóda minimalizácie odpadu, respektíve využívania bioodpadu. Pokiaľ bývate v dome, kompost je najlepšie vytvoriť v záhrade, no v súčasnosti už existujú riešenia aj pre obyvateľov bytov. Navyše správnym kompostovaním získate kvalitný kompost, ktorý potom môžete využiť pri hnojení vašej záhradky. Základným procesom pri kompostovaní je previesť bioodpad na humus, ktorý je prospešný pre rastliny a podporuje ich rast.

Ako na to?

Na začiatok budete určite potrebovať miesto pre kompostér a samotný kompostér a náradie. Kompostér sa dá kúpiť, prípadne na internete môžete nájsť aj videá, ktoré vám pomôžu nejaký doma vyrobiť (tento spôsob je ešte ekologickejší pokiaľ použijete starý materiál). Náradie, ktoré na výrobu budete potrebovať, už nájdete vo svojom záhradnom domčeku. Ďalšími dôležitými zložkami je materiál a prekopávač. Pri umiestnení kompostéra je dôležité, aby k nemu bol dostatočný prístup, najlepšie je pokiaľ sa nachádza v polotieni. Ideálne je zakryť ho, aby do neho neustále nepršalo, rovnako by nemal byť vystavený ani priamemu slnečnému žiareniu.

Najdôležitejším predpokladom pre vznik kvalitného kompostu je surovinová skladba, predovšetkým teda pomer uhlíka a dusíka. Zelený odpad ako napríklad tráva, zvyšky ovocia a zeleniny obsahujú viac dusíka, zatiaľ čo suchý hnedý odpad (suché lístie, konáre) obsahuje viac uhlíka.

bioodpad

Začíname kompostovanie

Pri začatí tvorby kompostu uložíme na spod nášho kompostéra uhlíkatý materiál, respektíve hnedý odpad. Naň by mala nasledovať vrstva dusíkatého materiálu, respektívne zeleného odpadu. Vrstvy by sa mali striedať. Raz za mesiac by ste mali vrstvy premiešať, aby sa celý komposť prevzdušnil. Bioodpad, ktorý chceme dať do kompostéra musíme najprv upraviť na správnu veľkosť. Veľkosť hnedého odpadu, konkrétne drevo, slama, tvrdšie vrstvy zeleniny treba upraviť najviac do veľkosti palca na ruke.

Vo všeobecnosti platí, že čím menšie kusy bioodpadu budete kompostovať, tým rýchlejšie sa bude premieňať na kompost.

Medzi ďalšie všeobecné pravidlá platí aj to, že by ste pomer C:N, teda uhlíka a dusíka mali udržiavať v hladne 1:1. Tak môžete zaručiť, že kvalita výsledného kompostu bude naozaj dobrá.

Dajte si pozor na…

Dostatočný prísun vzduchu. Rozklad bioodpadu je totiž proces, pri ktorom za prístupu vzduchu pracujú mikroorganizmy. Práve preto je dôležité spomínané prevzdušňovanie. Najmä ak do kompostu dávate čo najmenšie častice, vzniká málo dutiniek, v ktorých sa môže držať vzduch. Ak by ste kompost nedostatočne prevzdušňovali, mikroorganizmy by si neplnili svoje úlohy a kompost by len hnil a neplnil žiadnu funkciu. Navyše by nepríjemne zapáchal. Na prísun vzduchu už v súčasnosti myslia aj výrobcovia a preto je vhodné vyberať si produkty s prevzdušňovacími otvormi.

Správnu vlhkosť. Tá je tiež pri kompostovaní veľmi dôležitá. Pri nedostatku vlhkosti sa proces rozkladania spomaľuje až eliminuje. Pri nadmernej vlhkosti zasa môže dochádzať k hnilobným procesom sprevádzaným nepríjemným zápachom. Vlhkosť v kompostéri treba kontrolovať a prípadne ju aj dopĺňať.

kompost

Bytový kompost

Aj pre ľudí žijúcich v bytoch už existujú alternatívy na kompostovanie. Bytové kompostéry sú okrem uhlíkatého materiálu naplnené aj dážďovkami, ktoré sa starajú o celý proces rozkladu. Takýto kompost nezapácha, má príjemný dizajn a umožní vám redukovať bioodpad. Vzniknutý kompost môžete použiť na vše rastlinky, prípadne aj do verejnej záhradky. Aj keď nádobka na kompost je omnoho menšia ako tie v našich záhradách, dávame do nej omnoho menej materiálu, takže vydrží veľmi dlho.

Kompostujete aj Vy? Aký druh kompostéra doma máte? Ako ste sa dostali ku kompostovaniu a načo všetko kompost využívate? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch :).