Kvalita a výsledky práce závisia do zamestnanca. Ako si vybrať toho najlepšieho

Kvalita a výsledky práce závisia do zamestnanca. Ako si vybrať toho najlepšieho

Hľadanie správnej osoby na konkrétnu pracovnú pozíciu je kľúčovou súčasťou úspechu každej organizácie. Dobrí zamestnanci predsa prispievajú k efektívnosti, produktivite a pozitívnej firemnej kultúre. Ako si ale zo širokej ponuky trhu práce vybrať toho správneho?

Tu sú stratégie a tipy, ktoré by vám mohli v tomto smere pomôcť.

Definujte si, čo hľadáte

Aby ste si s výberom nového a dobrého zamestnanca poradili, je dobré zadefinovať si, čo všetko od neho vlastne očakávate. Zohľadnite nielen pracovné povinnosti a zručnosti potrebné na danú pozíciu, ale aj to, aké osobnostné vlastnosti a hodnoty zabezpečujú to, že sa konkrétny človek hodí do vášho (často už zabehnutého) pracovného tímu.

Využite kompetentné metódy hodnotenia

Každá dobrá agentúra dočasného zamestnávania vám potvrdí, že pri výbere zamestnanca je dôležité použiť správne metódy hodnotenia. Tie môžu zahŕňať štruktúrované pohovory, testy zručností, referencie a hodnotiace centrá. Kompetentné hodnotenie pomáha získať objektívny obraz o kandidátoch a jeho schopnostiach.

Pozrite sa na životopis

Či už hľadáte šikovného zamestnanca do pekárne alebo kancelárie, orientujte sa aj podľa jeho životopisu. Aj keď sú dnes veľmi cenené skúsenosti z praxe, životopis kandidáta vám môže poskytnúť rovnako veľa užitočných informácií. Tie si však treba následne a osobne overiť na pracovnom pohovore s uchádzačom. Počas jeho priebehu sledujte, ako kandidát komunikuje? Ako reaguje na otázky a zinscenovanú krízovú situáciu? A ako sa správa vo všeobecnosti? Tieto faktory vám môžu veľa napovedať o tom, akým zamestnancom by daný človek mohol byť.

Venujte pozornosť kultúrnej kompatibilite

Zamestnanci, ktorí rozumejú firemnej kultúre vašej spoločnosti a nemajú problém sa s ňou stotožniť, sú často žiadaní a najdlhšie u vás vydržia. Pri výbere nového zamestnanca by ste teda mali brať do úvahy, či sa hodí do vašej firemnej kultúry a rozumie slovu lojalita.

Výber správneho zamestnanca je kritický pre úspech vášho podniku. Pri jeho hľadaní preto myslite nielen na jeho schopnosti a skúsenosti, ale aj to, ako sa hodí do vášho tímu a firemnej kultúry. Šanca na úspech bude potom oveľa vyššia a zvolený zamestnanec bude vám aj firme dobre rozumieť.

Zdroj obrázka:ADragan/Shutterstock.com