Poradíme vám, ako si vybrať dobrý ďalekohľad

Poradíme vám, ako si vybrať dobrý ďalekohľad

Turistika, výlety, poľovanie na divú zver a podobné príležitosti sú na využitie moderných ďalekohľadov ideálne. Ďalekohľad je zariadenie, ktoré vám svojimi špecifickými funkciami pomôže zaostriť predmety alebo zorné pole aj na väčšiu vzdialenosť, vďaka čomu získate o všetkom dôležitom a potrebnom dokonalý prehľad. Aj tu ale platí, že len správny výber je základom jeho úspešného a dlhodobého využívania.

 

Správna veľkosť rozhoduje o dobrom použití

Pri spomínanom výlete alebo turistike sa asi nikto nechce namáhať a zaťažovať svoju batožinu veľkým ďalekohľadom. Na turistiku je ideálna jeho ľahšia kompaktná verzia s menšími úpravami.  V bežnej praxi sa delia kvalitné ďalekohľady aj na:

  • turistické;
  • astronomické;
  • puškohľady;
  • mikroskopy;
  • teleskopy .

Potom môže byť delenie aj na monokulárne a binokulárne, teda pre pohľad na jedno alebo dve oči. Tu by sme vám možno viac odporučili binokulárne, pretože s jedným okom môže byť pozorovanie niekedy naozaj komplikované.

 

Kvalita optiky

Ďalším kritériom výberu vhodného ďalekohľadu je aj optika. Všímajte si, či sú tie vaše vybavené antireflexnou vrstvou, ktorá by mala zabrániť nežiadúcim efektom a chrániť vrstvu skla a optiky pred nechceným poškriabaním. Nehovoriac o odfiltrovaní nepríjemného ultrafialového žiarenia.

Zväčšenie by ste si mali všímať tiež, pretože ďalekohľad je hlavne o priblížení. Pre spomínanú turistiku sú vhodné tie najmenšie zväčšenia, ale ani s tým väčším určite nič nepokazíte, určite sa to ale odrazí na cene. Ďalekohľady s väčším zväčšením môžu mať tiež menšie zorné pole. Pozor na to!

 

Možno sa vám zíde aj termovízia

Ku kvalitnej optike tohto charakteru môže patriť aj dobrá termovízia, ktorá vám môže pobyt v prírode ešte viac spríjemniť. Tiež je vhodná pre poľovníctvo a ochranu okolitého územia. Výhodou je jej ostrý obraz pri pohybe, dokonalá úspora energie, kvalitný displej a kompaktné rozmery, ktoré jej využívanie ešte zlepšia, a to v akomkoľvek teréne.

S dobrým ďalekohľadom sa v každom prípade nestratíte, pretože ide o optiku, ktorá zlepšuje vaše videnie na väčšie vzdialenosti a pozorovanie okolia, ktoré by ste voľným okom asi len veľmi ťažko zaostrili.