Prečo je také ťažké prestať fajčiť?

Prečo je také ťažké prestať fajčiť?

Prestať fajčiť je pre niektorých ľudí ako hádzať hrach o stenu. Fajčenie je zlozvyk, ktorý dokáže ovplyvniť každý váš deň. Príznaky, ktoré sa dostavia, keď telo zaznamená nedostatok nikotínu sú závraty, pocit frustrácie, úzkosť, hnev, nevoľnosť a podráždenosť. Sú prepojené s problémami so spánkom, zvýšenou chuťou do jedla a pomalším tepom.

Prečo potrebujete fajčiť?

cigarety

Nikotín sa do nášho organizmu dostane cez ústa alebo nos, úplne sa v ňom rozptýli a znečistí ho. Vplýva na srdce cievy, hormóny, metabolizmus a mozog. Počas tehotenstva nikotín voľne pokrýva placentu. Zistený bol tiež aj v aminotickej kvapaline a v krvi pupočnej šnúry novorodencov. Na to, ako rýchlo sa nikotín z tela vyplaví vplývajú rôzne faktory.

Nikotín v nás vytvára príjemný pocit. To je hlavným dôvodom, prečo počet fajčiarov neustále stúpa. Tým, že mozog si navykne na stále požívanie nikotínu fajčiari často zvyšujú denné dávky nikotínu. Väčšina ľudí začína s fajčením experimentovať už v mladistvom veku a pre niektorýc

Aj nefajčiari vdychujú dym od fajčiarov navôkol. Pasívni fajčiari príjmu približne 3,6 miligramov nikotínu, zatiaľ čo aktívni príjmu 4,5 miligramov z dvoch cigariet. Čo sa však stane po odstránení nikotínu z tela? Fyzicky telo reaguje na klesajúci nikotín. Psychicky a emocionálne človek reaguje na odvykanie a to si vyžaduje dlhodobé zmeny v správaní.

Príznaky odstránenia sa zvyčajne objavia po niekoľkých hodinách a maximum dosiahne už do dvoch až troch dňoch. Vtedy nikotín a jeho  vedľajšie účinky nadobro opusti telo. Tieto príznaky môžu trvať niekoľko dní alebo týždňov.

Tipy ako prestať fajčiť

  • Začnite postupne znižovať množstvo cigariet počas dňa.
  • Snažte sa identifikovať svoje fajčiarske zvyky. Kedy najčastejšie fajčíte, čo vás k tomu vedie? S kým ste keď fajčíte a pri kom nemáte potrebu fajčiť? Ako sa cítite keď fajčíte?
  • Množstvo ľudí fajčí, keď pije alkohol. Ideálnym riešením je teda nekonzumovať alkohol.
  • Prestaňte si ich kupovať a nemajte zásoby!
  • Pri chuti na cigaretu sa snažte rozptýliť svoju pozornosť.