Programovanie pre úplných začiatočníkov v jazykoch HTML a CSS

Programovanie pre úplných začiatočníkov v jazykoch HTML a CSS

Ak ste v programovaní začiatočník, programovacie jazyky HTML a CSS patria k základom programovania. Na nich sú totiž postavené mnohé webové stránky, pričom HTML predstavuje konštrukciu webu a CSS mu dáva vizuálnu podobu.

Programovacie jazyky zjednodušene predstavujú spôsob, akým sa môžeme rozprávať s počítačmi tak, aby naše príkazy dokázali interpretovať a vykonať požadovaný úkon. Existuje ich mnoho a, tak ako ľudské jazyky, sú tie, ktoré sa učia jednoduchšie a tie, ktoré sú náročnejšie na pochopenie a bez základov programovania do nich nedokážete vniknúť.

Ako začať programovať?

Či už ste začínajúci vývojár a zaujímate sa o najnovšie ponuky pracovných miest pre programátorov, chcete si svojpomocne naprogramovať webovú stránku, alebo vás to jednoducho baví. Programovacie jazyky HTML a CSS predstavujú prvý krok k tomu, aby ste sa mohli stať web developerom už v priebehu niekoľkých týždňov.

Pokiaľ to s programovaním myslíte vážne, ďalším krokom po zvládnutí základov je výber hlavného programovacieho jazyka, na ktorý sa zameriate. Mali by ste si vybrať jazyky, ktoré sú na trhu práce žiadané, aby ste sa stali relevantnejší pre potenciálnych zamestnávateľov. Medzi tie najpopulárnejšie patria Java, PHP či Python.

Ako Java programátor sa zamestnáte vo väčšine IT spoločností a veľkých organizácií ako sú banky a poisťovne. Tie využívajú Javu pre svoje databázové systémy. Python využíva naopak množstvo startupov.

Čo je to HTML a CSS?

HTML, skratka pre HyperText Markup Language, je základná technológia, ktorá stojí za všetkým, čo uvidíte vo webovom prehliadači. Akýkoľvek obsah, ktorý vidíme online, je založený na jazyku HTML. Ak kliknete pravým tlačidlom myši na ľubovoľnú webovú stránku a následne na Zobraziť zdrojový kód, budete môcť vidieť množstvo značiek, z ktorých prvá je <html>, čo znamená, že dokument je súbor HTML.

Programovací jazyk HTML sa používa na tvorbu jednoduchých webových stránok až po tvorbu zložitých webových aplikácií a služieb. Tieto stránky môžu vzniknúť kombináciou textu, obrázkov, videí a ďalších prvkov. Spolu s HTML by ste mali byť schopní pochopiť aj CSS a JavaScript. Všetky tieto tri technológie idú ruka v ruke pre vyššie uvedené projekty.

CSS je skratkou pre Cascading Style Sheets. Kaskádové štýly sa používajú spolu s HTML na štýlovanie a formátovanie obsahu na webových stránkach. Vďaka nim môžete zmeniť farbu a veľkosť prvkov či celé rozloženie webovej stránky a dodať stránke vizuálny vkus.

https://unsplash.com/photos/ipARHaxETRk

Img.name: programovanie-html
alt text: Programovanie v jazyku HTML a CSS
Nadpis: Programovacie jazyky HTML a CSS
Titulok: Pri programovaní webových stránok sa najčastejšie využíva HTML a CSS.
Popis: Naučiť sa programovať v jazykoch HTML a CSS je možné už za niekoľko týždňov.

Aké majú HTML a CSS výhody?

Výhodou programovacieho jazyka HTML je jeho nezávislosť od platformy. Na použitie HTML nie je potrebná inštalácia ani nastavenie softvéru, stačí vám vhodný textový editor ako Sublime Text alebo NotePad++. Programovanie v jazyku HTML nie je náročné časovo ani finančne. Zvládne ho aj začiatočník v priebehu niekoľkých týždňov. Ďalšou výhodou jazyka HTML je, že je zadarmo a je podporovaný všetkými prehliadačmi. HTML kód nie je citlivý na veľké písmená a jednoducho doň môžete integrovať custom kód v iných programovacích jazykoch.

Hlavnou výhodou CSS je centralizované štylizovanie vizuálnej časti webovej stránky. Úprava farby v HTML na webe s množstvom podstránok by zabrala veľa času, no vďaka CSS štýlu a jeho vhodnému rozvrhnutiu to zaberie doslova niekoľko sekúnd. Ďalšou výhodou programovania v CSS je možnosť rozloženia elementov na stránke, a teda zmena štruktúry webu. S tým súvisí rozloženie webovej stránky pri prezeraní z mobilu alebo tabletu. Práve CSS štýly sú zodpovedné za to, že sa nám web stránky správne zobrazia na rôznych zariadeniach.

Naučte sa HTML a CSS pomocou kurzov

Programovanie v jazyku HTML a CSS hravo zvládnete aj vďaka rôznym kurzom, videám či tutoriálom. Na výber máte veľké množstvo platených i bezplatných kurzov, ktoré sú dostupné v slovenčine alebo angličtine. Medzi najobľúbenejšie platené kurzy v slovenčine patrí Webrebel z dielne Skillmea, kurzy od IT learning pre začiatočníkov aj pokročilých. Dobre hodnotené kurzy HTML a CSS v anglickom jazyku sú dostupné na platformách Coursea, Udemy, Lynda.com či FreeCodeCamp.

Získajte praktické skúsenosti vďaka vlastnému projektu

Teoretické vedomosti sú skvelým základom, no prácou na reálnom projekte získate skutočné praktické skúsenosti. Na úvod si vytvorte vlastné online CV, fotogalériu alebo jednoduchý blog a postupne ich môžete vylepšovať s pribúdajúcimi vedomosťami. Medzi vhodné projekty pre začiatočníkov patria tiež naprogramovanie formulára, vytvorenie animovanej domovskej stránky, stránka s videom v pozadí, obrázkový slider či naprogramovanie responzívnej jednostránkovej webovej stánky, ktorá obsahuje viacero komponentov HTML a CSS.

Čo sú to HTML tagy a atribúty

Tagy a atribúty sú základom pre jazyk HTML. Fungujú spoločne, ale plnia rôzne funkcie. Tagy sa používajú na označenie začiatku prvku HTML a sú zvyčajne uzavreté v lomených zátvorkách, napríklad <h1>. Väčšina značiek musí byť otvorená <h1> a zatvorená </h1> na to, aby fungovala. Atribúty obsahujú i ďalšie informácie. Majú formu otváracej značky a vo vnútri sú umiestnené ďalšie informácie. Príkladom atribútu je <img src=“obrazok-psa.jpg“ alt=“Fotka môjho psa.“>. V tomto prípade sú zdroj obrázka (src) a alternatívny text (alt) atribútmi značky <img>.

Naučiť sa programovať v jazykoch HTML a CSS je pre úplných začiatočníkov ideálny spôsob, ako získať potrebné základy, na ktorých sa dá následne stavať a uchádzať sa tak v IT o zaujímavé voľné pracovné miesta. Výhodou je tiež množstvo dostupných zdrojov a fakt, že tieto jazyky sa dokážete naučiť v krátkom čase a nepotrebujete na to vysokoškolské vzdelanie.