Šoférovanie bezpečne

Šoférovanie bezpečne

Šoférovanie je v dnešnej dobe už priamou súčasťou našich životov. Nie je preto na škodu zopakovať si základné pravidlá bezpečného riadenia automobilu, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam na cestách. Aj skúsení šoféri sa totiž môžu dostať do situácií, kedy aj nie vlastnou vinou spôsobia nepríjemné zlyhanie cestnej premávky. 

Šoférovanie a únava

Ako viete únava môže byť pri riadení automobilu veľmi nebezpečná. Pokiaľ ste unavení a aj napriek tomu sadnete za volant automobilu, môže to mať podobné následky ako šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Je to spôsobené najmä nedostatočnou koncentráciou a spomalenými reflexmi, čo je pri riadení vozidla veľmi nebezpečné. Práve preto je vhodné pri dlhých trasách voliť dostatočné prestávky s občerstvením.

Bezpečné vozidlo

Ubezpečte sa, že šoférujete na dostatočne bezpečnom aute, ktoré má všetky potrebné náležitosti. Novšie modely ako napríklad Opel Astra , či iné značky prinášajú omnoho väčší pocit bezpečia a sú vybavené kvalitnými súčasťami uľahčujúcimi jazdu. Tiež aj pokiaľ si požičiavate auto dbajte najmä na jeho vybavenosť a staršie autá zbytočne nepreceňujte na dlhé trasy.

bezpečné šoférovanie

Čo sa za volant „nenosí“?

Medzi veci, ktoré by ste si pri riadení automobilu mali odpustiť patrí napríklad jedlo a pitie počas jazdy. Rovnako ako mobil, všetky tieto veci odvádzajú vašu pozornosť a ostražitosť od situácie na vozovke. Tiež je vhodné nosiť primeranú obuv. Okrem iného za volant určite nepatrí ani agresivita, či „machrovanie“. Obiehajte vždy bezpečne a pred obiehaním si riadne skontrolujte vozovku. Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky a najmä rýchlosť.

Bezpečné šoférovanie je najmä o dostatočnej ostražitosti. Dĺžku trasy a takisto aj terén, či stanovenú rýchlosť netreba podceňovať. Špeciálne pokiaľ cestujete do oblastí, ktoré sú pre vás neznáme snažte sa orientovať podľa predpísaných značiek a venujte svoju pozornosť naplno riadeniu automobilu.