Využívate spolujazdu či beriete stopárov? Ich prípadné zranenie zaplatíte z vášho PZP

Využívate spolujazdu či beriete stopárov? Ich prípadné zranenie zaplatíte z vášho PZP

Jazdiť sám v aute už jednoducho nie je v móde a niet sa čomu čudovať. Je to jednoducho nelogické či už z ekonomických alebo ekologických dôvodov. Takzvaný carpooling čiže zdieľané cestovanie cudzincov jedným vozidlom je na vzostupe. Využívajú ho všetci od študentov cestujúcich do školy až po stopárov, ktorí chcú cestovať za minimálne náklady. Aké sú však hrozby a riziká pri takomto cestovaní? Čím ručí šofér za svoju posádku a naopak ako sú spolujazdci chránení?

Kto je to spolujazdec?

Zákon o povinnom zmluvnom poistení chápe spolujazdca ako akúkoľvek osobu, ktorá sedí na jednom zo sedadiel motorového vozidla schváleného technickým preukazom. Zákon teda nerozlišuje spolujazdca, ktorý s vodičom absolvuje kompletnú trasu ale pozoruje jednotlivé posádky v momente škodovej udalosti. Spolujazdec je teda aj stopár, ktorého zvezieme zopár kilometrov.

Koho chráni PZP?

Povinné zmluvné poistenie chráni všetky osoby, ktorým vodič spôsobil škodu. To sa teda automaticky vzťahuje na celú posádku vozidla, ktoré v danom momente šoféruje. No v prípade, že zaviní zrážku aj s inými vozidlami, jeho PZP sa vzťahuje aj na ostatné poškodené osoby t.j. obe posádky. Nie všetky poisťovne však odškodňujú v prípade nehody aj vinníka.


Čo všetko prepláca vodičova poistka spolujazdcom?

Zo zákona sú poisťovne povinné uhradiť spolujazdcom takmer všetky náklady spojené s účasťou na dopravnej nehode. To znamená, že z vodičovej poistky si môžeme nárokovať náhrady škody v prípade :

  • zranenia či usmrtenia
  • straty, poškodenia alebo zničenia vecí
  • náklady spojené s uplatňovaním nároku na odškodné (napríklad náklady na právnika, v prípade, že sa musíme s poisťovňou súdiť)

Ako sa najlepšie pripraviť na ,,share a ride´´ ?

Ak ste spolujazdec:

Pokúsme sa zistiť čo najviac o šoférskych schopnostiach vodiča, minimálne sa aspoň uistime, že pred jazdou neužil alkohol alebo drogy. Dbajme na to aby sme ho pri jazde nijak nevyrušovali ale aj na to, či vodič dodržuje predpisy.

Ak ste šofér:

Pri výbere spolujazdca v skupinách buďme obozretní, v prípade stopárov sa vyhnime podozrivým figúram a za žiadnych okolností nesmieme dopustiť aby sa v aute viezlo viac osôb ako schvaľuje jeho technický preukaz. Taktiež je dobré skontrolovať platnosť svojho PZP a poprípade ho vybaviť pripoistením sedadiel, ktoré nás chráni pri častých zdieľaných jazdách.

Najjednoduchší spôsob ako overiť platnosť PZP či získať rôzne pripoistenia je online PZP kalkulačka. Ide o pohodlný a intuitívny webový nástroj, ktorý nám umožňuje z pohodlia domova porovnať naše poistenie s aktuálnymi ponukami na trhu, získať rôzne pripoistenia alebo dokonca uzatvoriť úplne nové poistenie z pohodlia domova.