Zvládnite cestu s malými deťmi v aute

Zvládnite cestu s malými deťmi v aute

Cestovať s deťmi v aute niekedy môže byť náročné. Minimálne psychicky. Malé deti nechápu, prečo musia desiatky minút sedieť v nepohodlnej sedačke a tie trochu väčšie sa často nudia a rodičom to dajú patrične najavo. Ako si to čo najviac uľahčiť?

Hoci jazda autom na dovolenky či návštevy starých rodičov je veľmi pohodlná, viacerí rodičia dajú často za pravdu, že je pre nich utrpením. Tie najmenšie deti sú pripútané vo “vajíčku”, ktoré je podľa bezpečnosti upevnené v protismere jazdy. Je teda veľmi náročné vyjsť im v ústrety a jazdu čo najviac spríjemniť. Čo zvykne pomôcť?

  • Malé deti potrebujú, aby ste sa s nimi rozprávali, prípadne im ukazovali zaujímavé predmety a hračky. Samozrejme, ak o to už javia záujem. Katarína, ktorá má 6 mesačného syna Martinka hovorí: “Vždy pred cestou si nachystám vrecko obľúbených hrkálok a “vychytávok” (môže to byť aj bezpečné kuchynské náčinie, či zaujímavá škatuľka, ktorú dieťa ešte nevidelo – fantázii sa medze nekladú) a počas cesty ich postupne vyťahujem… Dieťa sa mi trochu zabaví a dlhšie vydrží v sedačke. Máme Opel Astra, ktorý je priestranný, a tak pár zbytočností navyše vôbec neriešim.”
  • Pri  deťoch je dobré, ak začiatok cesty plánujete na ich spánok. Zvlášť, ak sú to dlhšie cesty. S trochou šťastia deti väčšiu časť cestovania prespia a vy si na chvíľu oddýchnete.
  • Malé deti a dlhé jazdy nejdú dokopy. Preto rátajte s tým, že budete robiť pravidelné prestávky. Deti sa potrebujú občerstviť, pobehať si, tie malé zase zmeniť polohu, keďže vajíčko mnohým nevyhovuje, je im horúco a nepríjemne.
  • Cestu s malými deťmi sprevádza aj dobré plánovanie. To v sebe zahŕňa aj veľkorysý batožinový priestor v aute, dobrú klímu a vetranie ako má napríklad Opel Grandland. Odporúča sa batožinu baliť do mäkkých tašiek, ktoré sa v kufri spolu s kočiarom ľahšie pomestia.
  • Ak potomstvo ešte iba plánujete, zvážte kúpu auta, ktoré v sebe zahŕňa atribúty ako veľkorysý priestor, pohodlie a samozrejme bezpečnosť. Takým je napríklad Opel Crossland.
  • Niektorí rodičia využívajú na dlhšie cesty jazdu v noci. Spánok detí je vtedy hlboký a málokedy sa stane, že sa zobudia. Ak však máte spachtoša, ktorý pri presune z auta do postieľky rád precitne a tvári sa, že je ráno, asi to nebude riešenie pre vás.

Typy a rady sú jedna vec, druhou je osobná skúsenosť, keďže každé dieťa je iné. Možno zistíte, že tá vaša ratolesť dlhé cesty a cestovanie miluje a bude po probléme.