Čo je lepšie: Jedno alebo dvojpodlažný dom?
Určite súhlaste s tým, že väčšina z nás sníva o vlastnom vidieckom dome alebo o luxusnej chate, kde sa vždy máte možnosť po náročnom pracovnom dni vrátiť a zložiť svoje unavené telo na gauč alebo do postele. Čo najviac útulné a pohodlné hniezdočko, je preto predmetom záujmu viacerých z nás.
Avšak, pred začiatkom stavebných prác, si veľa majiteľov kladie otázku: Ktorý dom je lepší? Jednopodlažný alebo dvojposchodový? V tomto prípade neexistuje žiadna jednoznačná odpoveď, pretože výber počtu poschodí budúcej štruktúry ovplyvňuje veľký počet faktorov. Ale s cieľom pomôcť vám v tejto veci sa lepšie orientovať, vám predstavíme niekoľko dôležitých informácií.
Ktorý dom je lepší?
Než začneme zvažovať výhody a nevýhody každej kategórie budov, bez ohľadu na to, aký dobrý projekt obytného domu si vyberiete, existuje dôležitý faktor, ktorý výber počtu podlaží domu ovplyvňuje. Je to pozemok, na ktorom bude dom stáť.
Napríklad, ak má lokalita malú plochu a rodina pozostáva z najmenej štyroch ľudí, potom by najlepšou možnosťou v tomto prípade bola výstavba dvojpodlažného domu. Navyše pri výbere takého dizajnu je na pozemku ešte priestor na usporiadanie záhrady alebo rekreačnej oblasti, ktorú určite využijete. Pokiaľ máte tieto veci vyriešené a vo všetkom jasno, môžeme prejsť na konkrétne výhody.
Výhody a nevýhody dizajnu jednopodlažného domu
Výhody jednopodlažných domov na kľúč, sú charakteristické tým, že:
- členovia domácnosti sú v dostupnejšom priestore;
- nie je potrebné prekonávať žiadne veľké vzdialenosti, bariéry a prekážky v rámci vyvýšených plôch, čo oceníte najmä v pokročilejšom veku;
- na rekonštrukciu interiéru alebo exteriéru nepotrebujete žiadne výškové zariadenia a všetko zvládnete bez odbornej pomoci;
- tieto stavby sú úspornejšie s charakterom obľúbeného projektu nízkoenergetického rodinného domu.
Výhody dvojpodlažných budov
Ak sa rozhodnete vo svojom dome pozerať na svet aj z vyššieho poschodia a ušetriť tak plochu na pozemku, odporúčame vám tento model.
- pre štvorčlennú rodinu bude dvojpodlažný dom perfektným riešením problematiky obytného priestoru na pomerne malom pozemku;
- nesieme zabudnúť na výhľad;
- no menšou nevýhodou bude potreba sa do druhého poschodia aj dostať.
- aj nedostupnosť členov rodiny sa môže zmeniť;
- komplikovanejšie to môže byť aj s vodou, ktorú do týchto miest musíte dostať pre vykurovanie alebo na vykonávanie osobnej hygieny;
- dvoj a viac poschodový dom je náročnejší aj na vonkajšiu údržbu;
- je ale vhodný pre pozemky s menšou rozlohou, čo je dnes dôležité.
Predtým, než sa rozhodnete, aký druh domu budete stavať, zvážte taký dôležitý prvok ako sú aj náklady na stavebné práce pre konkrétny typ štruktúry. Upozorňujeme, že odhad sa počíta pred začiatkom výstavby a jeho konečný výsledok závisí od množstva faktorov. S dobrým projektom, ktorý zohľadní všetky vaše požiadavky by to ale nemal byť problém.