Čo pomáha na citlivé zuby?

Čo pomáha na citlivé zuby?

Pokiaľ vás trápia mierne príznaky a váš stav nie je vážny, môžete skúsiť liečbu citlivých zubov doma, pomocou prírodnej metódy. Tu je ideálne kombinovať so správnou zubnou kefkou, pastou a ústnou vodou. V nasledujúcich bodoch sa dozviete, ktoré prírodné látky znižujú citlivosť zubov, ale aj to, akú zubnú pastu a kefku používať, pokiaľ týmto problémom trpíte. 

Ktoré prírodné látky zmierňujú citlivosť zubov? 

Kokosový olej – pôsobí na zuby a ďasná ukludňujúco, ničí baktérie v ústnej dutine a zároveň tlmí zápal a krvácanie ďasien. Pri problémoch s citlivosťou zubov a odhalenými zubnými krčkami sa používa ako ústna voda. Odporúča sa použiť 1 polievkovú lyžicu kokosového oleja, ktorý následne prelievate v ústach (nekloktáte) približne 10 – 15 minút. Po vypľutí oleja si umyte zuby.

Aloe vera – má podobne ako kokosový olej množstvo pozitívnych účinkov na naše zuby. Pôsobí protizápalovo, ničí baktérie a pomáha odstraňovať zubný povlak. Pri obnažených zubných krčkoch, citlivých alebo zapálených ďasnách sa odporúča používať šťavu tejto liečivej rastliny, nakoľko pomáha obnovovať štruktúru tkanív. Šťavu z aloe vera nanášame na zuby a ďasná, pričom sa ju snažíme vmasírovať.

Šalvia lekárska – vie byť veľmi užitočným pomocníkom pri liečbe poranení ústnej dutiny. Má silné protizápalové účinky a ničí baktérie. Je tak vhodná na podpornú liečbu citlivých a zapálených ďasien. Pripravuje sa z nej výluh, ktorý sa používa ako ústna voda.

Mäta pieporná – má antibakteriálne a protizápalové účinky, čo je tiež dôvod, prečo sa pridáva do množstva zubných pást. Mäta zmierňuje bolesť zubov, pomáha udržiavať zdravé ďasná a navyše zanecháva príjemný, svieži dych. Pripravuje sa z nej výluh, ktorý sa používa na výplach, prípadne ako ústna voda.

Klasická liečba citlivých zubov

Ako už bolo vyššie spomenuté, pre rýchlejší a pozorovateľný účinok je potrebné každú prírodnú liečbu skombinovať so správnou zubnou pastou, kefkou a prípadne aj ústnou vodou. Samostatná starostlivosť o zuby len pomocou niektorej z prírodných metód by nemusela priniesť očakávaný výsledok.

Zubná pasta – je pri probléme s citlivosťou zubov prvým prípravkom, na výbere ktorého by vám malo najviac záležať. Ideálne je zvoliť pastu určenú na citlivé zuby. Tá totiž neobsahuje dráždivé látky a navyše môže obsahovať zložky, ktoré zmierňujú citlivosť zubov.

Zubná kefka – je rovnako dôležitá ako výber správnej zubnej pasty. Odporúča sa voliť kefka na citlivé zuby s jemnými štetinami. Tá je citlivejšia k zubom a ďasnám, pričom nespôsobuje ich podráždenie.

Ústna voda – by nemala obsahovať alkohol, ktorý dráždi citlivé zuby. Zvoľte radšej prípravok, ktorý túto látku neobsahuje.