Ktoré kritériá rozhodujú pri výbere odolných zlatých šperkov?

Ktoré kritériá rozhodujú pri výbere odolných zlatých šperkov?

V minulosti znamenali viac symbol bohatstva a moci. Dnes môže mať krásny zlatý šperk na tele každý, kto sa ním chce ozdobiť. Dôležité je, aby ste si ho vedeli dobre a bez problémov vybrať.

A práve s hľadaním najkrajších a najlacnejších šperkov na trhu vám pomôžeme v našom ďalšom zaujímavom článku.

Využitie šperku v praxi

Aby ste si mohli krásu a lesk nových zlatých prsteňov užívať veľmi dlhú dobu, je dôležité zvážiť ich spracovanie v závislosti od toho, ako často a pri akých činnostiach a príležitostiach budete šperky používať. 

Ak sú to len klenoty na významné akcie do divadla, recepciu či večierok, pri výbere šperkov sa môžete trocha viac vyšantiť a kúpiť si aj niečo extravagantnejšie. Pri ich nosení sa nepredpokladá žiadne veľké poškodenie, znečistenie ani vystavenie škodlivým chemikáliám.

Naopak, ak chcete krásne zlaté šperky nosiť denne, napríklad svadobné obrúčky, retiazky alebo náušnice, tu by malo byť ich spracovanie čo najjednoduchšie, aby bola rovnako pohodlná a komfortná aj ich údržba a nosenie počas celého dňa, niekedy aj v noci.

Čím menej zárezov, ozdôb a zložitejších tvarov, tým dlhšie by ste mohli nosiť šperk bez náročnej starostlivosti oň.

Odolná zmes vzácnych kovov

Výhodou zlata je jeho vysoká rýdzosť, vďaka čomu je mimoriadne odolné a trvácne. Avšak nielen z dôvodu ceny je lepšie, ak má aj zlato v sebe určité prímesi iných kovov. Aj vďaka nim sa s ním ľahšie pracuje.

Dobrý zlatník ale nemá problém spracovať do požadovanej podoby aj zlato bez zbytočne veľkého množstva ďalších zliatin. Aby vám preto šperk dlhodobo a dobre slúžil, vyberajte si ho v obchode aj na základe puncu, rýdzosti a karátov.

Nezabudnite tiež, že aj na šperky sa vzťahuje určitá záruka a v prípade potreby môžete ten poškodený dať opraviť u zlatníka, od ktorého ste si túto dokonalú a celoživotnú ozdobu tela zakúpili.

Zdroj obrázka: Sofia Zhuravetc/Shutterstock.com