Long COVID – čo to je a jeho liečba

Long COVID – čo to je a jeho liečba

Pandémia koronavírusu sužuje ľudí už pomerne dlhý čas a celosvetovo si vyžiadala niekoľko miliónov obetí. Hoci u väčšiny ľudí, ktorí boli infikovaní sa vyvinú ľahké, alebo mierne príznaky, aj po prekonaní tejto choroby ich môžu trápiť dlhodobé neželané účinky. Tento jav sa nazýva Long COVID, z anglického long = dlhý, pretože problémy môžu pretrvávať ešte dlhý čas. Ako sa Long COVID prejavuje a akým spôsobom sa dá liečiť?

Long COVID – čo to je?

Postcovidový syndróm je sprevádzaný zdravotnými problémami po prekonaní koronavírusu, pretrvávajúcimi rôzne časové obdobia – ide o dni, týždne, ale aj mesiace. Dokonca aj ľudia, ktorí nemali počas pozitivity žiadne ťažkosti, môžu mať neskôr rôzne typy komplikácií. Vo všeobecnosti ide takmer o každého štvrtého človeka bez ohľadu na to, ako závažne prebiehala počiatočná infekcia. Ľudia zvyčajne hlásia nasledovné príznaky:

  • Bolesť hlavy, hrudníka, alebo žalúdka
  • Únava
  • Rýchle búšenie srdca
  • Strata chuti alebo čuchu
  • Problémy so spánkom
  • Celková slabosť organizmu
  • Nesústredenosť
  • Ťažkosti s dýchaním

Uvedené symptómy sú tie najčastejšie, no môžu sa prejaviť aj v podobe hnačky, silného kašľa, psychických problémov (zmeny nálady, depresia), alebo rozsiahlou vyrážkou po tele. Aj keď je to veľmi zriedkavé, niektoré osoby – hlavne deti, postihuje aj zápal viacerých častí tela. Je zrejmé, že veľa z uvedených bodov môže súvisieť aj s klasickými chorobami, ako je chrípka, či črevná viróza a preto nie je na mieste hneď začať stresovať, najmä ak ste COVID osobne neprekonali.

Aká je liečba Long COVID-u?

Každý prípad Long COVID-u je špecifický a preto liečba, ktorá účinne zaberá na jedného človeka, nemusí rovnako pôsobiť aj na toho druhého. Keďže ide o typ vírusového ochorenia, existujú účinné prostriedky, ako sa s týmto syndrómom vysporiadať.

Zdravá strava a výživové doplnky

Zdrojom k rýchlejšiemu prekonaniu postcovidového syndrómu môže byť zdravá strava a následné udržanie výživovej línie. Správne nastavený jedálniček umožní imunitnému systému lepšie fungovať. Nedostatočná hladina zinku a selénu je spojená s horším priebehom vírusovej infekcie. Zdroj týchto prvkov sa nachádza vo fazuli, orechoch, hubách, alebo napríklad v morských plodoch.

Samotný COVID môže rozhádzať črevnú mikroflóru. Avšak určité probiotické kmene najlepšie obnovia rovnováhu organizmu. Konzumácia kapusty, jogurtov, alebo kefíru môže pomôcť posilniť a podporiť správnu funkciu čriev. Nedávne výskumy našli súvislosť medzi zdravotnými komplikáciami, spojenými s nedostatkom vitamínu D. Jeho pravidelné užívanie významne zníži potrebu liečby Long COVID-u.  

Návšteva praktického lekára

Príznaky týkajúce sa depresie, únavy, psychického stresu, či fyzických ťažkostí sa dajú riešiť rehabilitáciou, alebo psychologickou, či psychiatrickou podporou. Tieto stratégie sú východiskovým bodom pre ľudí, s neodkladnou potrebou liečenia medicínskou cestou. Praktický lekár najlepšie pozná svojho pacienta a jeho životný štýl. Dokáže identifikovať špecifické príznaky a následne na ne cielene nasadiť liečbu.   Lekári odporúčajú svojim pacientom obmedziť príjem sacharidov a zamerať sa na potraviny bohaté na bielkoviny, vlákninu a zdravé tuky, ktoré imunitný systém potrebuje na to, aby prosperoval.

Aj keď relatívna úmrtnosť na COVID 19 sa môže zdať nízka, potenciálne krátkodobé, alebo dlhodobé ťažkosti po jeho prekonaní, môžu byť veľmi závažné. Preto by sa mali podniknúť všetky kroky, ktoré pomôžu telu zotaviť sa, keďže má veľkú schopnosť regenerácie.

Long COVID a Slovensko

Podľa posledných hlásení tieto problémy pretrvávajú u viac než 30% slovákov. Aj keď medicína v oblasti COVID liečby napreduje, v súčasnosti na Slovensku nie sú založené centrá, ktoré sú na Long COVID zamerané. Zdravotníctvo však na tom pracuje a ako alternatívu odporúča návštevu Tatranskej oblasti, ktorej klíma má na týchto pacientov viac než priaznivé pôsobenie.

Aj keď nejde o nemocnice, slovenské kúpele vytvárajú konkrétne procedúry, zamerané na postkovidových pacientov. Ide napríklad o liečenie pohybového, či nervového aparátu. Je to dlhšia, ale účinná cesta na potlačenie bolesti kĺbov, hlavy, chrbtice, alebo na podporu celkovej fyzickej výdrže. Liečba respiračných ochorení v kúpeľoch tiež nie je výnimkou.

Long COVID a očkovanie

Pomerne prekvapivým zistením je, že väčšine pacientov (30 – 40 percent) vakcinácia poskytuje úľavu od účinkov, ktoré Long COVID vytvára. Je možné, že okrem samozrejmej ochrany imunitného systému, vakcinácia pomáha „odstraňovať“ zvyšky vírusu, ktoré v tele pretrvávajú. Aj keď vakcína nepomáha každej osobe s dlhodobými príznakmi, s určitosťou sa dá povedať o ľahšom až žiadnom priebehu COVID-u, ak ho v blízkej budúcnosti človek dostane.

Iný pohľad na súvis vakcinácie a Long COVID-u, je ochrana okolia. Po zaočkovaní a nadobudnutí imunity, telo vytvorí takmer okamžitú reakciu, ak sa vírus dostane do tela. Takto sa predíde ohrozeniu ostatných a ďalšiemu možnému šíreniu nežiadúcich príznakov. Starší organizmus totiž niekedy len ťažko prekoná koronavírus, nie to ešte dlhodobé problémy.

Nepodceňujte prevenciu

Ak by obyvateľstvo pokračovalo vo vakcinácií tak ako doteraz, zabránilo by sa nie len postcovidovému syndrómu, ale aj šíreniu samotného COVID-u.  Keďže však ide o bázu dobrovoľnosti, je možné aj dlhšie obdobie, kým sa zápas proti vírusu podarí vyhrať. Dodržiavanie vyššie uvedených postupov prevencie pomôže potlačiť Long COVID a taktiež zmení životosprávu človeka, na správny a zdravý spôsob fungovania jeho organizmu.