Na čo sa zamerať pri výbere čítačiek elektronických kníh?
V posledných rokoch sa u milovníkov kníh rozšíril trend čítačiek elektronických kníh. Ide o malé zariadenie, na ktorom sa dajú čítať knihy v elektronickej forme. Na trhu sa postupne objavilo viacero druhov, preto je tu krátky prehľad hlavnými vlastnosťami, ktoré si pred kúpením premyslite.
Výhody čítačiek e-kníh sú rôzne, ale hlavnou z nich je šetrenie miesta. Ak radi čítate, určite ste sa už dostali do situácie kedy ste nemali ako upratať knihy, lebo zaberali veľa priestoru. Či už to je doma na poličke, alebo pri balení sa na dovolenku, čítanie kníh je väčšinou náročné v zmysle priestoru. A prečítané knihy, ak si ich kúpite a neplánujete predávať, vám budú aj tak iba stáť na poličke a bude sa na ne chytať prach. Tohto problému vás čítačka rýchlo a efektívne zbaví. Pre niekoho, kto má rád práve papierové knihy toto môže byť na druhej strane hlavnou nevýhodou.
Prvým dôležitým parametrom, na ktorý treba pri výbere dávať pozor, je pamäť zariadenia. Závisí od čitateľa, aká mu bude viac vyhovovať. V prípade, že sa zameriavate na poviedky a kratšie príbehy, bude vám stačiť čítačka s menšou pamäťou. V prípade, že ste fanúšikom dlhých románov, určite by ste mali pozerať skôr po čítačkách s väčším vnútorným úložiskom – to avšak bude o niečo drahšie. Samozrejme, u väčšiny čítačiek je možnosť vloženia pamäťovej karty, ktorá vám poskytne pridaný priestor na súbory s textom.
Displej je veľmi dôležitou voľbou, lebo práve na obrazovku sa pri čítaní budete pozerať. Pri čítačkách, ktoré dnes dostanete kúpiť sa rozlišujú dve hlavné skupiny displejov – E-INK a LCD. Rozdiely medzi nimi sú hlavne na čítanie veľké, preto si dobre premyslite, ktorý zvolíte. E-INK displej je najviac podobný knihe. Skladá sa z drobných kapsúl, ktoré sú naplnené bielym a čiernym farbivom, jedno má negatívny náboj, druhé pozitívny. Podľa toho akú stranu prikážete čítačke zobraziť, sa pod týmito kapsulami zapoja magnety, ktoré buď pritiahnu jedno, alebo druhé farbivo. Výhody tejto technológie sú napríklad to, že energiu spotrebúva iba keď meníte stranu, fonty, jednoducho to, ako má zobrazený text vyzerať, tiež vám do očí nežiaria tak ako obrazovka mobilu a na jedno nabitie vydržia fungovať aj týždne. LCD obrazovka je známa asi všetkým, lebo ich dnes už vidíme každý deň. Sú v mobiloch, televízoroch, monitoroch, ale aj reklamných pútačoch. Jej výhodou je iba to, že dokáže zobrazovať farby, ale to pri knihách naozaj nie je potrebné. Energiu míňajú stále, keďže stále vyžarujú svetlo a práve toto svetlo vám bude pri čítaní aj kaziť oči. Ak sa vám dobre číta z LCD displeja, vlastne ani nepotrebujete čítačku, skôr sa vám oplatí stiahnuť si knihu do mobilu.
Veľkosť displeja tiež dokáže ovplyvniť čitateľský zážitok. V tomto prípade ale ide z veľkej časti iba o pohodlie. Nad veľkosťou displeja sa oplatí rozmýšľať najmä ak idete kupovať čítačku dieťaťu, lebo mu určite bude viac vyhovovať menšia čítačka. Na druhej strane ak má niekto väčšie ruky, je mu zbytočná malá čítačka, lebo bude horšie vidieť a častejšie prehadzovať strany. V tomto má avšak E-INK jednu drobnú chybičku – vyrába sa len v dvoch veľkostiach, teda s uhlopriečkou 5 alebo bežnejších 6 palcov (čo je v prepočte niečo cez 15cm, takže úplne vyhovujúce). Pri displeji sa dá rozhodovať aj v tom, či je dotykový alebo nie. Každopádne, dotykový displej sa týka väčšinou iba LCD čítačiek, ale pomaly sa objavujú aj dotykové E-INK čítačky. Ale nie je vôbec nepraktické mať manuálnu čítačku, lebo sa ovláda veľmi jednoducho – na spodnej lište má niekoľko gombíkov a tie sa každý naučí rýchlo a ľahko ovládať.
Ostatné parametre sa týkajú súborov, ktoré v čítačke budú. Triedenia súborov prebieha podobne ako na počítači, čo znamená že sa ukladajú do priečinkov a medzi priečinkami sa dajú prehadzovať. Čo ale môže niekedy spôsobiť problém je typ súboru. Každá čítačka vie čítať iba niektoré formáty súborov, ale aj na to už dnes existuje riešenie. Jednou možnosťou sú PDF súbory, ale ich kvalita zobrazenia na čítačke nie je až tak dobrá. Druhá možnosť je použiť tzv. converter, čo sú programy určené na prehadzovanie súborov z jedného formátu do druhého, aby ste bez problémov otvorili každú knihu práve na tom svojom zariadení.
Nech už máte akékoľvek požiadavky, myslím že dnes je výber naozaj rozmanitý a po poradení sa s niekým kto čítačku má, alebo ich predáva, si aj vy nájdete takú, ktorá vám bude vyhovovať a zbaví vás kníh stojacich na poličkách.
Článok napísal momo12212 – misopostulka@gmail.com.