Najbohatší Slováci

Najbohatší Slováci

Určite každého z vás zaujíma, kto sú najbohatší Slováci. Kým Slovák Ivan Chrenko sa umiestnil v rebríčku medzi najbohatšími ľuďmi sveta na 1 415. mieste so svojim majetkom 1650 miliónov. Prvé miesto patrí ako inak už tretí rok za sebou Jeffovi Bezosovi, spolumajiteľovi Amazonu. Hodnota jeho majetku je 113 miliárd dolárov. Ako je to však na Slovensku? Kto patrí medzi top 20 najbohatších Slovákov? Je medzi nimi aj žena!

Zoznam najbohatších Slovákov

1. Ivan Chrenko (53 rokov)

Bydlisko na Slovensku mu k presiahnutiu miliardovej hranice nezabránilo. Jeho majetok v roku 2020 dosiahol 1650 miliónov eur, vďaka čomu sa hravo dostal do popredia tabuľky o najbohatšieho Slováka. Prioritným zdrojom majetku je oblasť realít, no okrem toho sa angažuje aj do investovania a e-commerce.

2. Jaroslav Haščák (51 rokov)

Druhé miesto si pre seba ukoristil Jaroslav Haščák z Penty. Známy finančník pôsobí napríklad v zdravotníctve, médiách či realitách. Jeho majetok dosahuje hodnotu až 1070 miliónov eur. Koniec roka 2020 sa viaže aj s jeho obvinením z trestnej činnosti, ktorá však nemá vplyv na jeho majetok. Najväčšie zisky spoločnosti Penta sa v súčasnosti viažu predovšetkým na zdravotnícky priemysel.

3. Miroslav Trnka (59 rokov)

Meno Miroslav Trnka sa mnohým z nás spája priamo so spoločnosťou Eset. Majetok Miroslava Trnku, ktorý je riaditeľom firmy Eset a aj vlatníkom najväčšieho podielu nadobudol 700 miliónov eur. Táto spoločnosť navyše nepocítila ani dôsledky pandémie, keďže kvôli home office sa stala bezpečnosť našich elektronických zariadení ešte dôležitejšia.

4.-5. Peter Paško (65 rokov) a Rudolf Hrubý (62 rokov)

Peter Paško, spoluzakladateľ Esetu je známym podporovateľom startupov a nevyhýba sa ani investovaniu do realít. Taktiež si výrazne polepšil celkovo má 680 miliónov. Rudolf Hrubý je v poradí tretím, ktorý za bohatstvu vďačí Esetu. Nepôsobí však iba vo svete IT, no s ďalším spoločníkom kúpil historický bratislavský hotel Carlton. Jeho majetok dosahuje hodnotu 670 miliónov eur.

6. Tomáš Chrenek a rodina (57 rokov), Jozef a Patrik Tkáčovci (70 a 47 rokov)

Rodák z Nitry a vlastník Moravia Steel, Tomáš Chrenek dosiahol v roku 2020 5. miesto a jeho majetok predstavuje 600 miliónov eur. Hutníctvo v roku 2020 aj kvôli koronakríze výrazne utrpelo a tak je zisk spoločnosti za rok oveľa nižší ako predchádzajúce roky. O miesto sa Tomáš Chrenek delí s Jozefom a Patrikom Tkáčovcami. Títo dvaja páni sú súčasťou J&T Finance Group a ich hlavný zisk predstavujú najmä financie.

8. Milan Fiľo (53 rokov)

Milan Fiľo vlastní firmu Eco-Investment a zároveň aj podiely ružomberských papierní Mondi SCP. Aj napriek úctihodnému 8. miestu v rebríčku, zisky tohto boháča výrazne poklesli oproti minulým rokom. Vyššie náklady, brzda v podobe Covid 19 a nevyplatené dividendy spôsobujú omnoho nižší zisk a teda aj nižšie umiestnenie v rebríčku.

9. Ivan Jakabovič (48 rokov)

S médiami sa takmer nerozpráva a málokedy o sebe niečo zverejní. Beztak si finančník z J&T prilepšil o 75 miliónov a môže sa tešiť z 500 miliónového majetku.

10. Martin Kúšik (51 rokov)

Bývalý partner Penty sa po odchode so slušným balíkom začal stavať na vlastné nohy celkom obratne. Skúpil väčšinu predajní Sportisimo a rovnako investoval aj do zelených autobusov a vlakov Flixbus. Rovnako rád obzerá aj zahraničné trhy a tak si kúpil podiel v indickej banke IDFC Firt Bank a stal sa jej tretím najväčším vlastníkom. V súčasnosti jeho majetok dosahuje 460 miliónov eur.

11. Evžen Balko (50 rokov), Mária Blašková a rodina (51 rokov), Ján Moder (62 rokov)

Všetci traja hore uvedení majú rovnako ocenený majetok.
Evžen Balko, spoluvlastník spoločnosti Finitrading, ktorá ovláda Moravia Steel, má majetok vo výške 400 miliónov.
Mária Blašková a rodina je jedinou ženou v zozname. Je spoluvlastníkom Třinecký Železárny a obchodu so surovinami Minerfin. Jej majetok taktiež dosahuje 430.
Ján Moder nielenže spoluovláda Třinecké Železárny, no je zároveň prezidentom hokejového klubu HC Třinec.

14. Richard Marko (47 rokov)

Richard Marko, tvorca „windowsovej“ podoby Esetu – antivírusu NOD32 sa môže tešiť z majetku v hodnote 370 miliónov. Jeho úspešný pracovný život obohatil tržby firmy Eset čiastkou 600 miliónov eur.

15. Maroš Grund (47 rokov)

Tichý a na verejnosti málo sa ukazujúci spoločník Esetu. Okrem iného investoval aj do Žarnovickej elektrárne, kde má väčšinu s Richardom Markom. Jeho meno sa spája aj s kúpou slávneho bratislavského hotela Carlton, pričom z tejto kúpy vyplynul aj spor viažuci sa s osobou Mariána Kočnera.

16. Anton Zajac (63 rokov)

Šiesty spolumajiteľ Esetu sa môže tešiť z majetku v hodnote 280 miliónov. Po odchode z manažmentu Esetu sa venoval investíciám do startupov, kde podporil napríklad sli.do. To predstavovalo v období karantény dobrý krok a vynieslo aj slušný zisk 9 miliónov eur.

17. Jozef Oravkin (52 rokov)

Jeden z menších partnerov Penty sa aktuálne venuje najmä developerskému biznisu a má 250 miliónov.

18. Dedičia Viliama Pančíka, Jozef Brhel a rodina

Pančík bol menšinovým spoluvlastníkom najväčšej tunajšej developerskej spoločnosti HB Reavis. Zomrel ešte v roku 2016 a zanechal za sebou 200 miliónov. Ako s majetkom dedičia zachádzajú nie je známe.

Jozef Brhel (59 rokov) je bývalým štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva a poslancom. V súvislosti s jeho majetkom sa viažu rôzne podozrenia. Jeho majetok je 200 miliónov.

20. Michal Lazar (63 rokov)

Bohatstvo tohto pána sa viaže na tri základné body: strojárstvo, reality a import áut. Jeho majetok je 160 miliónov.

Hoci ako vidíte v pomere k minulých rokov sa v zozname najväčších boháčov popredné priečky nemenia, nechýbajú ani nováčikovia.
Najbohatší Slováci alebo ich rodina je vo svete biznisu už niekoľko rokov a právom si vydobyli svoju priečku v rebríčku najbohatších Slovákov.