Najzelenšia spoločnosť na svete. Ako sa Apple stavia k ekológii?
V roku 2017 vyhlásila organizácia Greenpeace spoločnosť Apple za najzelenšiu na svete. V rebríčku tak predbehla veľké značky ako HP, Lenovo, Microsoft či Google. Ako sa jej to podarilo?
zdroj: Unsplash.com
Využívanie starého materiálu
Mobilné telefóny značky Apple patria k najznámejším a najpredávanejším na celom svete. Dokonca mnohí si značku spájajú práve s týmto produktom. Niet sa však čomu čudovať. Od roku 2007, keď bol uvedený prvý model, sa ich predalo už viac ako 1,5 miliardy.
Pri rastúcom dopyte po telefónoch a zvýšenej produkcii je však potrebné nájsť nejakú rovnováhu. Urobiť sa to dá napríklad používaním vhodných materiálov. A práve na túto možnosť stavil aj samotný Apple. Na výrobu telefónov a iných zariadení začal využívať recyklované materiály.
Jedna z kľúčových inovácií s názvom Dave predstavuje recyklačného robota. Ten získava vzácne kovy zo starých telefónov. Okrem toho má Apple tiež špecializované laboratórium na zhodnocovanie materiálov. Plus spolupracuje s Carnegie Mellon University na výskume nových recyklačných riešení.
Ekologickejšie materiály
Pri výrobe nových produktov je niekedy potrebný aj nový materiál, keďže nie vždy sa dá využívať len ten recyklovateľný. Spoločnosť preto začala úzko spolupracovať v dodávateľmi hliníka. Zamerala sa na vývoj prvého bezuhlíkového procesu tavenia. Takýmto spôsobom dokázala vyvinúť materiál s extrémne nízkym obsahom uhlíka, ktorý sa dnes používa v 16-palcovom MacBook Pro.
Značka sa tiež postarala o zníženie skleníkových plynov. A to hlavne z dôvodu, že za rok 2019 ich vypustila do ovzdušia v objeme viac ako 25,1 milióna metrických ton. Pre lepšiu predstavu, takéto množstvo skleníkových plynov vyprodukuje Kuba či Srí Lanka za rok.
Zmena na seba nenechala dlho čakať. Za rok 2020 spoločnosť znížila svoju uhlíkovú stopu o 4,3 milióna metrických ton. Z toho približne 242 000 metrických ton predstavovali fluórované skleníkové plyny.
zdroj: Unsplash.com
Obnoviteľná energia
Využívanie tej správnej energie je v rámci starostlivosti o životné prostredie a ekológiu veľmi dôležité. To je aj dôvodom, prečo nové sídlo spoločnosti Apple v Kalifornii, ktoré bolo otvorené v roku 2017, je na 100 % napájané solárnymi panelmi.
Samozrejme, využívanie obnoviteľnej energie len v sídle nestačí. Práve preto sú ňou napájané aj obchody, kancelárie a dátové centrá Applu v 43 krajinách sveta.
Dobrou správou je, že Apple inšpiruje aj ďalšie firmy. Napríklad viac ako 70 % jej dodávateľov sa zaviazalo, že začne využívať 100 % obnoviteľnej energie.
Konfliktné materiály
Konfliktné materiály predstavujú materiály získavané z oblastí sveta, kde prebieha určitá forma konfliktu. Spravidla ide o vykorisťovanie. Čiže pracovníci vo fabrikách buď nedostanú za prácu žiadne peniaze, alebo majú len veľmi nízke ohodnotenie. Tým dochádza k obchodovaniu s ľuďmi a k otroctvu.
K trom najväčším konfliktným materiálom sa radia nerasty, a to cín, volfrám a tantal. Niekedy sa sem zaraďuje aj zlato. Väčšina spoločností získava tieto nerasty z Konžskej demokratickej republiky, kde dochádza k pretrvávajúcemu násiliu a porušovaniu ľudských práv.
To je dôvodom, prečo Apple pred nejakým časom ukončil vzťahy so všetkými necertifikovanými dodávateľmi týchto nerastných surovín.
zdroj: Unsplash.com
Keď sa rozhodnete podporiť ekológiu aj vy
Kúpou produktov Apple nedostanete len kvalitné zariadenie, ktoré vám uľahčí prácu a každodenné fungovanie. Svojou voľbou podporíte tiež životné prostredie. K telefónu, notebooku alebo tabletu si následne nezabudnite dokúpiť kvalitné a ekologické príslušenstvo.
Základným príslušenstvom je štýlový obal na iPhone, ktorý ho doplní a pritom ochráni pred menšími škrabancami. Ak by ste chceli zvoliť niečo zaujímavé a šetriť pritom aj životné prostredie, siahnite po drevenom prevedení. To dokáže pritiahnuť pozornosť a zaujať.
Rovnako to platí aj pre iné výrobky. Drevené obaly nájdete aj na laptopy. Nie sú príliš ťažké a vedia doplniť každú elektroniku.