Sedavý spôsob života – zabijak pre mladých

Sedavý spôsob života – zabijak pre mladých

Sedavý spôsob života v skratke môžeme zhrnúť ako nedostatok pohybu a fyzickej aktivity. Vďaka nášmu pohodlnému spôsobu života sa táto problematika začína zaraďovať medzi globálne problémy, pričom spôsobuje aj mnohé vedľajšie, nežiaduce účinky. Obezita, psychické problémy, či problémy s erekciou sú pritom len niektoré z nich, ktoré ovplyvnia vaše každodenné fungovanie.

Psychické a fyzické problémy

Sedavý spôsob života má podľa mnohých štúdií vplyv aj priamo na naše mentálne zdravie. Pravidelná sedavá práca priamo ovplyvňuje našu náladu a cítime omnoho väčší nepokoj, nervozitu, beznádej a únavu. Počas pandémie sa tento fenomén dal pozorovať aj pri práci z domova, pričom sa ľudia často sťažovali na osamelosť. Vaša psychika sa vám teda za váš sedavý spôsob veľmi nepoďakuje.

Sedavý spôsob života sa často spája aj s väčším rizikom vzniku rakoviny, konkrétne sa odhalilo väčšie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, pľúc, či tela maternice. Sedenie sa pre zdravie človeka považuje rizikovejšie ako fajčenie, zvážte teda vaše zlozvyky. Okrem iného sa sedavý spôsob života často spája aj s úbytkom libida, či problémami s erekciou. Tieto riadky zrejme nepotešia žiadneho muža v akejkoľvek vekovej kategórii. Aj keď existujú prostriedky, ktorými si môžete erekciu navrátiť – napríklad Amarex – ideálne je problém riešiť od počiatku.

psychické problémy

V kombinácii s nesprávnym stravovaním môže takýto spôsob života vyústiť aj do obezity, ktorá patrí medzi nesmierne rozšírené ochorenia u ľudí všetkých vekových kategórií. Následne sa k obezite pripájajú aj ďalšie ochorenia ako osteoporóza, či vysoký krvný tlak. Dokonca môže sedavý spôsob života priamo ovplyvňovať aj fungovanie vášho mozgu.

Ako eliminovať problémy so sedavým spôsobom života?

Riešenie je nesmierne jednoduché. Stačí do svojho života zaradiť pravidelný pohyb. Rannú cestu autom do práce vymeňte za prechádzku s kávou a tak spojíte príjemné s užitočným. Ideálne je tiež zaradiť do vášho týždňa aj silový tréning. Napríklad pre ľudí, ktorí majú sedavú prácu je ideálne posilňovať chrbticu pre správne držanie tela.

sedavý spôsob života

Snažte sa eliminovať voľnočasové aktivity, ktoré zahŕňajú sedenie a minimum pohybu. Namiesto toho sa snažte do vašich bežných dní zaradiť čo najviac pohybu. Ak máte možnosť ísť pešo na nákup, pokojne choďte. Ak si môžete vyberať medzi prechádzkou alebo seriálom, zvoľte prechádzku. Nájdite si pre vás vhodný šport a cvičenie už pre vás nebude povinnosťou. Zbavíte sa kíl navyše, eliminujete stres a budete sa cítiť psychicky aj fyzicky omnoho príjemnejšie.