Praktické tipy: Ako si vybrať projekt rodinného domu?

Praktické tipy: Ako si vybrať projekt rodinného domu?

Túžite po bungalove alebo poschodovom rodinnom domčeku? Výber projektu je často náročný a zdĺhavý proces, najmä keď trh ponúka veľké množstvo projektov. Pred jeho výberom je dôležité dôkladne si zodpovedať niektoré otázky. My sme pre vás pripravili zoznam tých najzákladnejších, poďme sa pozrieť na to.

Pozemok

Súčasne spolu s projektom je nevyhnutné hľadať pre budúci domček správny pozemok. Projekt domu musí byť v súlade s parametrami pozemku, ako je napríklad šírka parcely, typ pozemku (rovinatý, mierne svahovitý) alebo orientácia k svetovým stranám.

V prípade orientácie na juhovýchod, je následne možné mať dom s veľkými presklenými plochami, ktoré poskytnú veľké slnečné zisky zimnom období. Pred kúpou pozemku preto odporúčame konzultáciu so skúseným architektom.

Počet poschodí

Prikláňate sa k poschodovému domu alebo jednopodlažnému bungalovu? Počet podlaží má veľký vplyv na veľkosť samotného pozemku a projektu. Je logické si na malom úzkom pozemku postaviť dvojposchodový prípadne podkrovný dom pre ušetrenie zastavanej plochy. Tým sa získa väčší priestor pre záhradu a terasu. Ak sa rozhodnete pre podkrovný dom, je nutné vziať do úvahy zariadenie podkrovných izieb.

Veľmi obľúbenými sa dnes stávajú bungalovy. Už žiadne schody – tento typ domu dokáže poskytnúť pohodlie, voľnosť, bezbariérový vstup a komfort. Projekty bungalovov sú preto poslednú dobu naozaj rozšírené a na základe potrieb je možné vypracovanie aj atypického projektu akejkoľvek veľkosti.

Veľkosť domu

Bude mať každý člen rodiny svoju vlastnú izbu? Koľko kúpeľní by mal mať? Váš dom by mal plne vyhovovať vašim požiadavkám. Premyslieť by ste si mali počet izieb, či budete potrebovať hosťovskú izbu alebo pracovňu. Navyše miestnosť, v ktorej trávite najviac času, by mala byť tou najväčšou v dome.

Rozpočet

Cena výstavby domu patrí k najrozhodujúcejším kritériám. Rozhodne by nemala byť jediným kritériom, pretože investícia do ceny projektu a výstavby domu nie je celkovou čiastkou. Všimnite si, že ceny realizácie domov sa v katalógoch výrazne líšia. Príčinou môžu byť rôzne riešenia pri konštrukcii, voľbe materiálu a podobne.

Požadované súkromie

Budú vám vadiť okná na bočnej strane domu smerom k susedom? Siahnete po presklených veľkých oknách, alebo menších s klasickou parapetnou doskou? Chcete mať vysoký plot? Vyššiu mieru súkromia vám poskytne pôdorys tvarovaný do písmena U. Určite pouvažujte nad mierou súkromia, ktorá vám bude vyhovovať.

Domček podľa vašich predstáv

Pri voľbe projektu rodinného domu máte hneď niekoľko možnosti. Môžete staviť na katalógové projekty alebo sa rozhodnete pre projekty rodinných domov šitých na mieru. Rozdiel medzi týmito projektmi záleží na konkrétnom architektovi.

Nie je možné tvrdiť, že katalógový projekt je menej kvalitný ako vypracovaný podľa predstáv zákazníka. Vo viacerých prípadoch môže byť katalógový projekt kvalitnejší, pretože neskôr došlo k jeho vylepšeniam.

Neriaďte sa len vizualizáciou

Pri vyberaní projektu z katalógu nepozerajte iba na jeho vizuálnu stránku, krásne spracované vizuály veľmi ľahko „prilákajú“ každé oko. Zamerajte sa hlavne na funkčnosť domu a jeho pôdorys. Nebojte sa, detaily domu je možné zmeniť a pohrať sa s farbami, voľbou strešnej krytiny alebo zmenou obkladu na základe vášho vkusu.

 

 

Tip na koniec

Bohužiaľ neexistuje ideálny dom a niekedy nie je možné vyhovieť všetkým požiadavkám. Aj pri projektoch na mieru nájdete isté výhody alebo nevýhody. Najlepšie je rozhodnúť podľa toho, čo je pre vás najlepšie a či vám daný projekt bude vyhovovať aj o 5 či 10 rokov. Odborník vám určite poradí a skonzultuje s vami všetky možnosti pri úprave projektu alebo iné požadované detaily.