Prečo je dôležité chrániť zrak počas celého roka?

Prečo je dôležité chrániť zrak počas celého roka?

Je všeobecne známe, že pred intenzívnym slnečným žiarením sa musíme chrániť kvalitnými slnečnými okuliarmi. Mnoho ľudí však nevie, že UV svetlo je prítomné aj vtedy, keď je slnko skryté za mrakmi. Účinná ochrana očí pred UV žiarením je preto dôležitá aj počas nudných a zamračených dní alebo v tieni, respektíve počas celého roka.

A v našom článku zistíte, prečo je to naozaj dôležité.

UV ochrana aj počas zamračených dní

Keď sa povie ochrana pred UV žiarením, mnohým ľuďom ako prvé napadne slnko. Ale UV svetlo tu nie je len vtedy, keď svieti slnko – veľmi vysoká intenzita UV žiarenia môže byť aj počas zamračených dní. A nielen predavač v obchode, ale aj odborný očný lekár v Nitre vám potvrdí, že aj počas týchto dní je nutné nosiť ochranu očí.

Či už ide o návštevu kaviarne na jeseň, výlet na kúpalisko v lete alebo lyžovačku v zime: Aj v zamračenom počasí môže až 95 percent škodlivého UV žiarenia preniknúť cez oblačnosť a poškodiť váš zrak alebo pokožku.

V tieni tiež neexistuje úplná ochrana proti UV žiareniu, keďže UV žiarenie je tu tiež až 50 percent spôsobené odrazom a rozptylom.

Efekt sa zosilňuje napríklad pri kúpaní v mori, pretože vodná hladina odráža časť UV žiarenia. Na dobrú slnečnú ochranu očí a pokožky je preto vhodné myslieť v každej situácii – bez ohľadu na to, či je slnečno alebo zamračené.

To znamená, že nielen ľudia, ktorí nosia okuliare, ale v podstate každý by si mal zabezpečiť účinnú ochranu očí pred slnečným UV-A a UV-B žiarením – či už kvalitnými slnečnými okuliarmi s plnou UV ochranou alebo čírymi okuliarmi s plnou UV ochranou.

Kedy je UV žiarenie najsilnejšie?

Aby ste po dlhodobom vystavení zraku slnečnému žiareniu nemuseli riešiť objednanie k lekárovi, je lepšie sa slnku počas dňa vyhnúť.

Existujú rôzne druhy UV žiarenia, z ktorých každé na nás pôsobí inak. Intenzita sa mení v priebehu dňa: naše oči sú nechránenému UV žiareniu vystavené najviac ráno a popoludní – a nie na poludnie, ako sa často predpokladá.

Na poludnie je slnko nad nami a svieti takpovediac dolu hlavou a nie priamo do očí. Aby sa predišlo poškodeniu, je preto nevyhnutná účinná ochrana pred UV žiarením počas celého dňa.

Pokožku možno pred UV žiarením chrániť napríklad oblečením alebo určitý čas opaľovacím krémom s dostatočným slnečným ochranným faktorom, oči ochrannými šošovkami alebo čírymi okuliarmi s UV ochranou.

Najlepší spôsob ochrany očí pred UV žiarením

V tomto bode dôrazne neodporúčame nosiť slnečné okuliare bez UV ochrany – spôsobujú ešte väčšie škody ako nenosenie slnečných okuliarov vôbec. Iba oklamú vaše oči, aby si mysleli, že sú chránené. Znižujú dopad svetla, čo spôsobuje rozšírenie zrenice – aj keď neexistuje žiadna UV ochrana, v dôsledku čoho preniká do oka viac škodlivého žiarenia.

Dôležité pri dobrých slnečných okuliaroch je, že najlepšiu ochranu získate, ak sa veľkosť šošoviek zvolí tak, aby pokrývali veľkú oblasť okolo očí. To chráni nielen oko, ale aj veľmi citlivú pokožku, ktorá obklopuje oko.

Zdroj obrázka: Pixel-Shot/Shutterstock.com