Všetko, čo potrebujete vedieť o novom systéme parkovania v Petržalke

Všetko, čo potrebujete vedieť o novom systéme parkovania v Petržalke

Od začiatku novembra 2019 platí v mestskej časti Bratislava – Petržalka nový systém parkovania. Nové podmienky sa týkajú rezidentov aj ľudí, ktorí sa na území mestskej časti zdržiavajú len dočasne.

Rezidenti

Obyvatelia s trvalým pobytom v Petržalke parkujú zadarmo, podmienkou je však registrácia v systéme parkovania, kde si váš Opel Grandland zaregistrujete pomocou ŠPZ.

Problém môže nastať, ak v Petržalke nemáte trvalý pobyt. V mnohých prípadoch, kedy je nahlásenie trvalého pobytu, napríklad kvôli prenajímanému bytu nemožné, požiadajte o tzv. administratívny trvalý pobyt. Všetko vybavíte priamo v mestskej časti.

Nerezidenti

Tarifa za parkovanie v Petržalke je nastavená na 1 euro za hodinu, a to nonstop, takže pokutu si za stieračom Opel Crossland môžete nájsť aj za nedovolené státie v noci. Výrazne vám môže pomôcť aplikácia URBI, ku ktorej automaticky dostanete parkovanie zdarma. S nainštalovanou aplikáciou budete ako nerezident parkovať zdarma cez pracovný deň od 8:00 do 18:00 a cez víkend od piatku 18:00 až do nedele do 18:00.

Vo všetkých ostatných prípadoch za parkovanie pohodlne zaplatíte pomocou SMS, podobne ako v centre. Forma SMS je B5(medzera)AX(medzera)EČV, pričom namiesto písmena x napíšete počet hodín parkovania, napríklad vášho Opel Astra.

Platené parkovacie miesta budú vyznačené modrou farbou a zóny plateného státia sa postupne rozšíria z klasických parkovísk aj na pozdĺžne státie.

Povinné platby za parkovanie sa samozrejme netýkajú osôb s preukazom ZŤP, ktoré nemôžu využiť alternatívny spôsob dopravy.