Cviky na chudnutie

Cviky na chudnutie

Cvičenie by malo byť súčasťou našej dennej rutiny bez ohľadu na to či je to naša záľuba alebo nie. Ak nie každý deň, tak aspoň niekoľkokrát do týždňa. Veď nakoniec, cvičenie nás pomôže k tomu, aby bolo naše telo zdravé. Hoci väčšina z nás cvičí kvôli tomu, aby schudlo, aby sa cítilo dobre. Predstavíme vám niekoľko druhov cvikov na chudnutie, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vašu vytúženú postavu a schudnúť.

Kedy sú cviky na chudnutie naozaj účinné?

Povedzme si však, akékoľvek cviky na chudnutie, o ktorých si prečítate na internete alebo v časopise, vám neprinesú želaný účinok. Správne cviky na chudnutie v kombinácii s lepším životným štýlom áno. Tu je niekoľko základných trikov pre vás, ako to fungovať bude:

1. So správnou životosprávou

Cviky na chudnutie nebudú nikdy také účinné ako keď ich skombinujte so zdravšou životosprávou. Predstavte si, že cvičíte kvalitne a efektívne, ale zároveň sa vám celé vaše vynaložené úsilie vráti prostredníctvom prijatej energie. Vždy a všade bude platiť rovnica, že váš energetický výdaj musí byť väčší ako váš príjem. Čiže ak cvičíte, ale nedosahujete želaný efekt, skúste sa zamyslieť nad tým, či sa stravujete správne.

2. Keď ich cvičíte správne

Cviky na chudnutie nerobte len preto, aby boli, ale preto, aby boli správne. Teda cvičené správne. Možno neovládate správnu techniku cvičenia a to je úplne v poriadku. Nepremrhajte svoju energiu, čas aj peniaze však tým, že budete chodiť do posilňovne, ale vaše cvičenie bude nesprávne. Investujte radšej do pár tréningov s profesionálnym trénerom, ktorý vás naučí správnej technike. A teda žiadny vás cvik na schudnutie nebude zbytočné.

3. menej je niekedy viac

V zmysle, že si radšej dajte zabrať postupne náročnejšími cvikmi, zvyšujte nároky na seba. Bude to mať pre vás väčší efekt oproti jednoduchých cvikom na chudnutie. Napríklad, namiesto klasického cviku ľah sed alebo tzv. skracovačiek priťahujte na striedačku lakeť jednej ruky ku kolenu opačnej nohy. Prípadne si dajte okrem klasického planku aj bočný plank s jednou zdvihnutou rukou. Kvalita je viac ako kvantita a výsledok sa čoskoro ukáže.

Tak, a keď už máme túto časť zvládnutú, a teda, sme si vedomí, že sa musíme stravovať správne, ovládame techniku cvičenia a sme pripravení na správne zaťaženie, môžeme cvičiť. Zhrnuli sme pre vás niekoľko účinných cvikov na chudnutie, ktoré môžete cvičiť doma alebo aj vonku, či v posilňovni. Tu sú:

1. Beh

Beh je jednoznačne jedno z najúčinnejších cvikov, pretože pri ňom zapájate do pohybu veľké množstvo svalov. Neospravedlňujte sa tým, že nemáte kde behať alebo vás cvičenie nebaví. Tento cvik na chudnutie môžete praktizovať pokojne aj doma. Pokiaľ cvičíte doma, snažte sa mať v rámci vašich možností na nohách ľahké tenisky, ak to však nie je možné, uistite sa, že si nezaťažujete kĺby a cvičíte zľahka.

Skvelý spôsob, ako tento cvik na chudnutie cvičiť doma, je vysoké zakopávanie alebo predkopávanie, čiže nie klasický beh. Nezabudnite aktivovať aj svoje brušné svaly, spevniť ich a rovnako spevniť vaše sedacie svaly. Aktivujte svoje ramená a pracujte s nimi tak, aby ste skutočne cvičili a zapojili čím najväčšie množstvo vašich svalov.

2. Kliky

Nie, z klikov nebudete mať obrovské ramená, hoci možno v prípade mužov je aj to cieľom. Predtým, ako začnete kliky cvičiť, pozrite si niekoľko videí, aby ste si boli istý, že vaša technika je správna. Ženy, začnite s tromi alebo piatimi cvikmi v niekoľkých sériách a postupne nároky zvyšujte. Pri správnej technike cvičenia klikov si spevňujete celé telo a odmenou budú krásne vytvarované ramená a paže. Dobrou voľbou na začiatok pre ženy sú ženské kliky, z tohto cvičenia na chudnutie prejdite na klasické cviky. Pri cvičení sa nevytáčajte do strán a držte sa priamo.

Cviky na chudnutie a na spevnenie brušných svalov

3. Brušáky

Je vhodný základ na spevnenie a vytvarovanie brušných svalov, ktorý je možné cvičiť v rôznych variáciách. Základ tohto cviku je, aby ste si nezaťažovali krk a aby malo vynaložené usílie efekt. Základ, ktorý majte na pamäti je, že vaše nohy by mali byť položené na podložke pozdĺž vášho tela. Ruky si založte za hlavu, ale neťahajte sa pomocou rúk, ale len prostredníctvom brucha. Ďalším účinným cvikom na chudnutie, ktorý vychádza z brušákov, sú brušáky, pri ktorých zdvihnete vaše chodidlá z podložky a zohnete ich do 90-stupňového uhla. Dvíhajte svoju hlavu a hornú polovicu trupu z podložky ako predtým.

4. Plank

Jeden z najúčinnejších cvikov na chudnutie, pri ktorom efektívne spevňujete chrbát, ramená, brušné svaly a bočné brušné svaly, rovnako aj stehná a zadok. Takže smelo do toho. Oprite svoje predlaktia a špičky chodidiel o podložku a telo držte nad podložkou rovno ako doska. Vydržte, koľko vám to telo dovolí, nevzdávajte tento cvik po niekoľkých sekundách. Vynikajúcou alternatívou klasického planku je, že ste do podložky opretý len jednou rukou, pričom tá druhá je vystretá nad vaším telom. Tento cvik cvičte až vtedy, keď budete dostatočne dobrý v klasickom planku. Je totiž o niečo náročnejší.

Cviky na sedacie svaly a nohy

5. Drepy

Možno o nich počúvate z každej strany, ale drepy sú výborným cvikom na spevnenie zadku, stehien, ale aj brucha. A navyše, dajú sa cvičiť aj pri pozeraní televízie alebo hoci aj pri umývaní zubov. Poďme teda na to! Chodidlá majte približne v šírke ramien. Ruky majte spojené pred telom, prípadne si môžete vziať do rúk činky. Skvelou alternatívou drepov, sú drepy s výskokom alebo drepy, pri ktorých budete striedavo zdvíhať jednu a potom druhú nohu.

6. Výpady

Výpadmi vynikajúco precvičujete kritickú zadnú časť stehien a zadok. Ak máte záťaž na lýtko, ktorý objednáte v internetovom obchode so športovými pomôckami, môžete sa zaťažiť aj tou. Bez nich sú však nemenej účinné. Striedavo a pomaly vykračujte na jednu alebo na druhú nohu, pričom ohýbate nohy v kolenách.

7. Zanožovanie a cviky na podložke

Vyskúšajte cvičiť s vlastnou váhou na podložke. Svoje predlaktia položte na podložku a svoje nohy striedavo dvíhajte dozadu alebo do boku. Brucho držte vtiahnuté a spevnené a chrbát je rovný. Ďalší účinný cvik na podložke je ten, že ležíte na boku a budete dvíhať vašu nohu niekoľko centimetrov, sústreďte sa na vaše stehná. Pri tomto cviku účinne posilňujete aj vaše bočné brušné svaly. Nezabudnite, že na obe nohy je potrebné cvičiť rovnaké množstvo sérií.