Domáca masáž chrbta

Domáca masáž chrbta

Masáž chrbta prináša fyzické aj psychické uvoľnenie napätia. Uvoľnenie svalstva chrbtice je dôležité pre správne držanie tela a rovnako môže pomôcť pri redukcii chronického stresu. Pravidelná návšteva masážnych procedúr ale môže ísť celkom do peňaženky, pretože ide o celkom finančne náročné záležitosti. Ako sa môžete naučiť masírovať aj v pohodlí domova a užívať si tak s partnerom, či vašimi blízkami benefity skvelej masáže zadarmo?

Správna poloha

Kľúčové pre docielenie skvelej masáže je zvoliť správnu polohu na masírovanie. To môžete docieliť najmä pevnou a rovnou podložkou. Veľmi dobrá môže byť podlaha, prípadne aj posteľ, no berte do úvahy, že posteľ môže vás masírovanie mierne „pružiť“. Základom je dbať aby bola chrbtica v rovine, ruky pozdĺž tela, pod hlavu alebo vedľa hlavy. Hlavu si dajte na stranu a ľahnite si pohodlne a uvoľnene. Pri masáži sa nohy neprekrižujte a snažte sa naplno uvoľniť. Pri masáži si môžete na partnera posadiť, čo má výhodu v priamom prístupe na chrbticu.

masáž

Príprava na masáž

Pred masážou je potrebné telo zahriať. Ideálne je napríklad vopred zahriať uterák, ktorý potom položíte na chrbát, aby ste ho zohriali. Dbajte tiež na správnu teplotu dlaní a masážneho oleja. Na masáž je ideálne používať masážny olej. Pred aplikáciou olej jemne zahrejte v dlaniach a potom aplikujte rovnomerne na chrbát. Rovnako je dôležité pripraviť aj prostredie, v ktorom sa bude masáž odohrávať. Táto relaxačná aktivita je ideálna na uvoľnenie a preto je potrebné vytvoriť útulný priestor, stlmiť svetlo, zabezpečiť dobrú teplotu, príjemnú arómu, prípadne aj príjemnú relaxačnú hudbu.

Laická masáž

Pre dobrú masáž nepotrebujete žiadny špeciálny kurz ani znalosti anatómie tela. Samozrejme špecialisti tieto poznatky využívajú na realizáciu rôznych druhov masáží, no na realizáciu klasickej uvoľňujúcej masáže chrbta stačí dodržiavať určité striktné pravidlá. Prvým základným pravidlom je, aby bola masáž jemná a upokojujúca. Snažte sa, aby bola pre človeka masáž ideálnym prostriedkom na uvoľnenie. Jemnou upokojujúcou masážou sa svaly uvoľnia a jemnými dotykmi budete pôsobiť na nervové zakončenia.

Aj keď niektorí ľudia preferujú intenzívnu masáž s omnoho prudšími pohybmi, pre laikov nie je vhodná. Netlačte príliš na pokožku, aby ste nespôsobili partnerovi zbytočné zdravotné ťažkosti. Ak sa na druhý deň bude masírovaný cítiť v poriadku, respektíve ho nebude nič bolieť, na druhý pokus môžete pritlačiť trochu viac. Bolesť by však nemala byť sprievodným javom laickej masáže. Masírovanie je ideálne vykonávať pomalými a ťahavými pohybmi. Pohyby rúk by mali smerovať len po mäkkých tkanivách a svaloch, masírujte ich v smere vlákien.

masáž

Postup

Telo je dôležité na začiatku zahriať teplými dlaňami. Krúživé pohyby po celej oblasti chrbty začnú s postupným uvoľňovaním svalstva a pripravia oblasť chrbtice na príjemnú masáž. Masáž je dôležité vykonávať od hornej časti zadku, kde sú svaly často skrátené. Zadok obkrúžte a pokračujte nahor k šiji otvorenými dlaňami krúživými pohybmi. Ďalším krokom je miesenie chrbta rukami, jednou rukou nahor a druhou nadol. Hmaty rôzne striedajte spolu s hladením. Vyšší účinok dosiahnete kombináciou so zapájaním jednotlivých prstov, pričom všetky dotyky robte krúživými pohybmi.

Lopatky masírujte výlučne po svaloch a neprechádzajte po ich hranách. Snažte sa venovať dostatok času všetkým svalom a pracujte sústredene a veľmi jemne.