Módny sprievodca: Ktoré šaty sa hodia na akú príležitosť?

Módny sprievodca: Ktoré šaty sa hodia na akú príležitosť?

Zrejme neexistuje iný kus oblečenia, ktorý je spojený so ženskosťou tak ako šaty. Dlhá, splývavá látka často dokonale vytvára scénu pre ženské krivky a zdôrazňuje ženské prednosti. V súčasnosti sú vám takéto šaty k dispozícii v mnohých tvaroch, farbách a štýloch. Večerné, koktejlové, mini, voľné a obtiahnuté či krátke alebo dlhé šaty. Vybrať si na príležitosť vždy tie správne však nie je také jednoduché.

Prinášame vám preto prehľad rôznych typov šiat – a kedy ich nosiť.

Aké šaty sa hodia na slávnostné príležitosti?

Všetky typy šiat, ktoré vyžarujú eleganciu, sa hodia na príležitosti ako je ples, filmová premiéra či svadba. Ide väčšinou o dlhé plesové a koktejlové šaty. No správnou voľbou môžu byť aj puzdrové modely.

Ak je príležitosť obzvlášť formálna, je pravdepodobnejšie, že sa budú na udalosť hodiť viac menej dlhé luxusnejšie spoločenské šaty. Na neformálnu párty alebo recepciu sa hodia kratšie koktejlové šaty alebo šaty, ktoré nemajú rukávy ani ramienka, a sú teda stiahnuté cez plece.

Etiketa predpisuje hosťom na svadbe špeciálne pravidlá. Medzi ne patrí ako výber farby, tak aj nápadnosť šiat. Keďže nevesta by mala byť stredobodom pozornosti, ukradnúť jej šou je tabu.

Vyberajte si preto decentné šaty, ktoré nie sú ani mimoriadne objemné, ani nízko vykrojené. obliekajte sa šik a štýlovo, bez toho, aby vaše šaty príliš vyčnievali. Biela farba je navyše vyhradená pre nevestu. Vyhnúť sa treba aj čiernym šatám, tie sa totiž spájajú skôr so smútočnými udalosťami a vraj prinášajú na svadbe smolu.

Čo si oblečiem do kancelárie?

Ženy sa môžu žensky obliecť aj do kancelárie. Na tento účel sú vhodné najmä jemné puzdrové, blúzkové šaty a tuniky. V závislosti od dress code v spoločnosti je najlepšie použiť jednoduché farby a strihy. Menej vhodné sú tu svetlé farby a príliš obtiahnuté alebo nakrátko strihané oblečenie.

Dôležité je, aby oblečenie pôsobilo profesionálnym dojmom. Noste pohodlné modely, najmä ak veľa sedíte. Len tak si zaistíte ergonomické držanie tela pri práci. Okrem toho sa šaty v kancelárii často a z dobrého dôvodu kombinujú s blejzrom, bolerom alebo kardigánom. Na firemnú akciu sa zas možno viac hodia jemné krátke spoločenské šaty.

Ležérne oblečenie na každodenné nosenie

Vo svojom voľnom čase samozrejme môžete nosiť, čo chcete. Napriek tomu je asi menej vhodné ísť do supermarketu v spoločenských šatách. Namiesto toho si vyberte šaty, ktoré sú ležérne a pohodlné. Sú to napríklad mini, midi alebo maxi šaty z bavlny alebo ľanu, ktoré majú o niečo širší strih.

Dobrou voľbou sú aj skater šaty alebo blúzkové šaty. Šaty na ramienka sú skvelé na pláž. Citlivé ramená však chráňte kvalitným opaľovacím krémom. Dobrý opaľovací krém by mal byť každopádne súčasťou každodennej starostlivosti o tvár, vzhľadom na to, že slnko má na svedomí veľkú časť starnutia pokožky. Pre trvalo krásnu pleť je preto ochranný slnečný faktor minimálne 30  povinný!

Zdroj obrázka: Rob Marmion/Shutterstock.com