Výber vhodných skrutiek je polovicou úspechu

Výber vhodných skrutiek je polovicou úspechu

Nie je skrutka ako skrutka. To vie každý majster, ak však s majstrovaním len začínate, je skutočne potrebné, aby ste dôkladne spoznali rozdiely medzi jednotlivými typmi spojovacieho materiálu. Výber vhodnej skrutky vám ušetrí veľa času, práce, nervov a v neposlednom rade aj financií.

Typy skrutiek podľa spájaného materiálu

Na trhu nájdete desiatky až stovky rôznych skrutiek. Niektoré sa líšia dĺžkou, priemerom, iné zas typom drážky, druhom hlavy alebo druhom samotného závitu. Ak sa chystáte kupovať skrutky na váš projekt, v úplne prvom rade by ste mali pozerať na to, aký druh materiálu budete spájať. V tomto smere by sme mohli skrutky rozdeliť na tie, ktoré sú určené na spájanie dreva alebo kovu, ďalším prípadom sú skrutky, ktoré slúžia na spájanie „niečoho“ so sadrokartónom, či betónom.

POZOR: Skrutky sú takmer vždy vyrobené z ocele, poprípade z rôznych zliatin (napríklad mosadzné skrutky). Od typu materiálu, ktorý je použitý na výrobu skrutky však ich použitie nezávisí. To, na čo presne je skrutka určená, si musíte jednoducho prečítať priamo na štítku. Pri online nákupe by ste tieto informácie mali nájsť priamo v skrutky katalog.

Vyberte si vhodný typ drážky pre pohon

Ak si vyberiete nevhodný typ drážky pre pohon, vaša práca sa skončí skôr, ako sa vôbec začne. Teda, môžete si samozrejme dokúpiť aj nadstavec na vŕtačku s vhodným typom bitu, tak či onak, nebudete môcť začať pracovať ihneď. V tomto článku sa nebudeme venovať konkrétnemu rozdeleniu hláv, dôležité je najmä to, aby ste si vybrali také skrutky, ktoré budete mať ako zaskrutkovať, teda budete vlastniť vhodný bit.

Pozor na triedu pevnosti

Skrutky sú rozdelené aj podľa tried pevnosti. Tá síce neovplyvní priamo vašu prácu pri ich zavŕtavaní, keďže však spoj môže časom povoliť, žiadneho majstra určite nepoteší ani nesprávny výber v tomto smere.

Čísla 3,8 až 6,8 označujú skrutky, ktoré sú určené na vytváranie málo zaťažovaných spojovOznačenie 8,8 a vyššie hovorí o skrutkách, ktoré môžete použiť pri spojoch s bežným zaťažením a čísla 10,9 (niekedy aj 12,9) sú vhodné na použitie pri vysoko namáhaných spojoch.

Na skrutkách nešetrite

V tomto smere je úplne jedno, či kupujete skrutky do dreva alebo napríklad samorezky do kovu, výberu toho vhodného spojovacieho materiálu je potrebné venovať dostatočnú pozornosť jednoducho vždy. V prvom rade by ste sa mali vyhnúť nákupu lacných skrutiek z nekvalitného materiálu.

O tom, ako pohodlne alebo absolútne nepohodlne sa vám bude s danými skrutkami pracovať, rozhoduje napríklad i kvalita závitu. Každý majster, ktorý si vyskúšal prácu s lacnou a nekvalitnou skrutkou vie, že už pri druhom pokuse o jej zavŕtanie, ju mohol akurát tak vyhodiť. To je teda ďalšia rada pri výbere tých vhodných skrutiek, kupujte vždy iba tie kvalitné.