Aké dôležité úpravy by potrebovali staršie paneláky?

Aké dôležité úpravy by potrebovali staršie paneláky?

Väčšina panelákov postavených na Slovensku je ešte z obdobia komunizmu a aj keď sa hovorí o akútnom nedostatku nájomných bytov, chýbajú aj tie klasické, ktoré si ľudia odkupujú do súkromného vlastníctva.

Ak bývate v staršom paneláku, aké dôležité úpravy by potreboval váš panelák, ale aj všetky ostatné, ktoré sú ešte zo 70. rokov?

Ochrana kamerovým systémom

Zabrániť vniknutiu nepovolaných osôb do paneláka sa nezdá byť až také ťažké, ak máte vo vchode a pred vchodom kamery. Takto dokážete mať pod kontrolou, kto vchádza a či vám náhodou vo vchode neprespávajú bezdomovci, či osoby, ktoré sa rady potužia alkoholom. Zabránite tak aj výtržnostiam, pretože budete mať prehľad o tom, kto vošiel do paneláka.

Takéto zmeny je potrebné konzultovať s domovníkom, ale je potrebné to navrhnúť aj na domovej schôdzi. Ak ale nie ste dlhodobo spokojní s prácou správcu, máte nárok vysloviť nedôveru správcovi a navrhnúť zmenu správcu. Postup pri zmene správcu nájdete dokonca aj na internete.

Kamerový systém pred vchodom, vo vchode (v priestore, kde sú schránky), ale aj v pivničných priestoroch je veľmi dôležitý.

LED osvetlenie vo vchode

Domovníci sa snažia robiť všetko pre to, aby našli spôsob, ako ušetriť. Jednou z možností ako ušetriť a zároveň modernizovať starší panelák, je investovať do LED osvetlenia vo vchode, ale aj v pivničných priestoroch. Na chodbách sa odporúča osvetlenie, ktoré reaguje na pohyb a nesvieti tak nonstop. Vchod by ale mal byť nonstop osvetlený a práve tam sa odporúča úsporné LED osvetlenie. Už pri nasledujúcom ročnom vyúčtovaní uvidíte, že sa vám podarilo ušetriť na osvetlení spoločných priestorov.

Okrem kamerového systému a LED osvetlenia oceníte zateplenie paneláka, zveľadenie záhradky v tesnej blízkosti paneláka, výmenu prístrešku nad prístupovým schodiskom do paneláka, nová upratovania služba, ale aj modernizácia výťahov.

Zdroj obrázka:

Autor:   ArTono / Shutterstock.com