Ako je na tom realitný trh na Slovensku

Ako je na tom realitný trh na Slovensku

Koronakríza zasiahla do bežného života nás všetkým – podnikateľov, radových zamestnancov, či živnostníkov. Očakávalo sa, že aj realitný trh utrpí pomerne veľké straty, avšak ukazuje sa, že s realitami, resp. so znížením cien to výrazne nepohlo.

Ako je ale na to realitný trh na Slovensku? O aké bývanie je veľký záujem?

Bývanie v satelitných mestách

Najväčší záujem je o bývanie v Bratislave a v jej okolí. Vysoký záujem o byty v Bratislave a ich nedostatok núti mnohé rodiny hľadať bývanie v satelitných mestách. Bývanie v satelitných mestách ponúka množstvo výhod. Môžete bývať v rodinnom dome, mať vlastnú záhradu a zároveň byť blízko mesta. Záujemcovia o bývanie si môžu vybrať nehnuteľnosť v radovej výstavbe, alebo si len môžu vybrať pozemok a môžu si dať postaviť drevodomy. Bývanie v súlade s prírodou je v súčasnosti trendy a mnohé rodiny majú záujem práve o stavbu moderných drevodomov.

Nevýhodou satelitných miest je predovšetkým doprava. Cesty bývajú v ranných a poobedňajších špičkách, keď ľudia idú do a z práce, neustále preplnené.

Menšie byty v krajských mestách

Najväčší záujem sa za posledné mesiace prejavil najmä o menšie byty – jednoizbové byty a dvojizbové byty. Čím väčšie byty v krajských mestách by sme chceli, tým hlbšie do vrecka by sme si museli siahnuť. Práve to robí problémy mnohým najmä mladým párom a mladým rodinám. Podmienky na získanie hypotéky sa skomplikovali a to sa odzrkadlilo aj na nákupe nehnuteľností. Aj v budúcnosti sa ale predpokladá, že v krajských mestách bude záujem o menšie byty.

Čo sa týka obcí a okrajových častí miest, pribúdať budú bungalovy a drevostavby.

Ako je na tom bývanie na Slovensku? Ceny nehnuteľností výrazne neklesli, avšak záujem o byty sa stále zvyšuje. Záujem je aj o pozemky, ktorých je tak, ako aj bytov nedostatok. Práve kvôli nedostatku nehnuteľností na predaj a voľných pozemkov ceny neklesajú, ale vo väčšine prípadov stúpajú.